ریدایرکت و انواع آن

/2017 11:38 دیدگاه

 

ریدایرکت با درنظر گرفتن هدفی که دارد دارای انواع مختلفی می باشد که گاهی نتیجه مساوی و مشابهی دارد و در مدت زمانی که صفحه هایی توسط ریدایرکت منتقل میشوند با هم فرق دارند که بین تمام ریدایرکت ها redirect-301 و redirect-302 از همه مهم تر می باشد. ریدایرکت 301 ریدایرکت دائم و همیشگی می باشد و ریدایرکت 302 ریدایرکت موقتی می باشد که تفاوت آنها را در ادامه به همراه مثال و کد انتقال صفحه ریدایرکت خواهیم نوشت.

معرفی ریدایرکت

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که اگر قصد تغییر دامنه سایت خودتان را داشته باشید چه چیزی رخ میدهد و برای رتبه سایت تان در جستجو چه چیزی پیش می آید و یا اگر قصد تغییر آدرس صفحه خود را داشته باشید بازدید کنندگان چگونه از این موضوع با خبر میشوند. اگر میخواهید همچین کاری را انجام دهید نگران نباشید برای اینکه در سئو موردی به نام ریدایرکت وجود دارد که در این جا به جایی ها به کار می آید.

سایت ها جدا از مقدار درآمدشان برای صاحبان خود اهمیت های بالاتر دارند. اگر همه موارد سئو را رعایت کنید رتبه سایت شما با تلاش مدام و سئو بالا میرود و برای نگهداری آن باید روش های درستی را انجام داد.

بعضی وقت ها پیش می آید که مدیرهای وب ها باید موقت یا دائمی آدرس صفحه خود را عوض کنند و این در صورتی است که بازدیدکنندگان به آدرس قدیم می آیند. در این صورت مدیرها باید با روشی کاربران را به آدرس و صفحه جدید بیاورند. حالا ارزش رتبه هایی که صفحات در جستجوگرها داشته اند چه خواهد شد؟

پس این مقاله را برای دانستن تا انتها بخوانید.

ریدایرکت دائم و یا 301

فرض کنیم یکی از صفحاتی که از بازدید کننده بالایی برخوردار است آدرسش تغییر میکند و در اینجا فقط عوض شدن و منتقل شدن آدرس مهم نیست ، بلکه رتبه و مقام یا به اصطلاح پیج اتوریتی آن صفحه مهم می باشد. در این شرایط میشود از ریدایرکت دائم علاوه بر انتقال آدرس قبلی به ادرس جدید و منتقل کردن بازدیدکنندگان و جستجوگرها به آدرس جدید، ارزش و رتبه ای که آن صفحه داشته است را نیز به آدرس جدید انتقال دهیم. به بیان دیگر با کمک ریدایرکت 301 یا همان دائمی می شود آدرس جدید صفحه را در دیتابیس اصلی گوگل و دیگر جستجوگرها به جای آدرس قدیم گذاشت. و این بسیار مهم است چون ممکن است شما قبلا برای آدرس قدیم خود بک لینک های زیادی تهیه کرده باشید که بخواهید امتیاز آنها به صفحه ی جدید انتقال یابد و از تکرار دو صفحه هم جلوگیری کرده باشید لذا استفاده از ریدایرکت دائم در این شرایط بسیار حائز اهمیت و مهم است.

انتقال صفحه به روش 301 در اصل یک status code می باشد که به جستجوگرها صفحه ای را که به آن اشاره کرده اید را نشان می دهند که از این آدرس منتقل شده و بهتر آن است که در آدرس جدید آن را سرچ کنید. جستجوگرها و یا مرورگرها بعد از دیدن این پیام سریع آدرس جدید را نشان میدهند. پس هر زمانی که قصد تغییر آدرس به شکل دائمی را داشتید از ریدایرکت دائمی یا همان 301 بهره گیری کنید.

ریدایرکت 301

در بالا ریدایرکت موقت و دائم را یه صورت مختصر توضیح دادیم. ریدایرکت 302 و استفاده از آن یعنی کاربران را موقتا به صفجه دیگری منتقل کنیم و ریدایرکت 301 یعنی به طور دائم منتقل کنیم.

حالا میخواهیم توضیح دهیم که از ریدایرکت 301 چگونه استفاده کنیم.

ریدایرکت 301 دائمی است که کاربران را برای همیشه و دائمی به آدرس جدید منتقل میکند زمانی که از ریدایرکت 301 بهره گیری کنیم این امکان وجود دارد که همه url های گوناگون را که برای یکی از صفحه های وب می باشد ، در یک جا جمع آوری کرده تا جستجوگرها آدرس ها را در قالب یک صفحه رتبه بندی و ارزش گذاری کنند.

با ذکر مثالی ریدایرکت 301 را توضیح میدهیم.

در پایین دو لینک با آدرس های متفاوت مشاهده میکنید که هر دو آدرس ما را به یک آدرس انتقال میدهد.

pichak.net/crop

http://pichak.net/crop

در این صورت کاربران با هر دو ی این آدرس ها که مربوط به سایت پیچک می باشد وارد آن سایت می شوند و سایت مورد نظر اعتبار و ارزش جستجوگرها را از هر دو آدرس دریافت میکند.

توجه کنید که آدرس دوم با وجود با اینکه http:// دارد وقتی که وارد پیچک میشوید در نوار آدرس http:// را مشاهده نمیکنید. یکی از کاربردهای ریدایرکت 301 مثالی بود که توضیح دادیم در اصل برای جلوگیری از url مشابه و تکراری از ریدایرکت 301 استفاده کردیم و و تمام رتبه و ارزش و سیگنال سایت را انتقال می دهد.

یعنی فرقی ندارد از چه آدرسی وارد این سایت خواهید شد در هر صورت به pichak.net/crop منتقل خواهید شد و این آدرس ارزش و رتبه را دریافت خواهد کرد.

link juice چیست : یکی از مهمترین ویژگی های ریدایرکت 301 همین است که ارزش و رتبه و مقام صفحات قدیمی تر را به صفحات جدید منتقل میکند که به آن link juice نیز میگویند.

Link juice یک کلمه کاملا عامیانه می باشد که برای نشان دادن قدرت و ارزش یک وب سایت به خاطر وجود پیوندهای داخلی و خارجی به کار گرفته میشود.

در اصل پیوند Link juice به مقدار قدرتی که لینکی به وب سایت شما وارد میشود میگویند. و با توجه به اعتبار و ارزش وب مبدا Authority متفاوت می باشد.

قابل ذکر است که در نمونه بالا اگر از ریدایرکت 301 استفاده نکنید جستجوگرها هر کدام را صفحه ای مجزا تشخیص می دهند با وجود اینکه هر دو به یک صفحه منتقل می شوند. پس با بهره گیری از ریدایرکت 301 از تولید صفحات مجزا شبیه به هم جلوگیری میکنید.

دلیل استفاده از ریدایرکت 301

دلیل استفاده کارشناسان و مهندسان سئو و بهینه سازی از ریدایرکت 301 به سه دسته تقسیم میشود:

  1. کنترل و یکی کردن کنوانسیون های سایت با یک url برای اعتبار و ارزش دادن به سایت و البته دامین.(در مطالب بالا توضیح داده شد)
  2. جهت عوض کردن اسم تجاری و url وب سایت
  3. جهت هدایت ترافیک سایت از یک صفحه به دیگر صفحات

مورد اول را که توضیح دادیم. مورد دوم وقتی که یک مارک و برند اسم و نام تجاری یا نام و اسم سایت خود را عوض میکند، با بهره گیری از ریدایرکت 301 این امکان را دارد که تا حدود 99% از ارزش و رتبه وب سایت گذشته و قدیمی خود را به آدرش جدید و فعلی منتقل نماید. در این حالت بهره گیری از ریدایرکت 301 ضرورتی مهم دارد ، برای اینکه کاربران سایت باید به صفحه و آدرس جدید انتقال یابند تا اطلاعات خود را بدست آورند.

درباره سومین مورد شاید با هر دلیل از قبیل محتوای نامناسب و تکراری ، تغییر آدرس برای سئو، کم بودن کیفیت و غیره ناچار شوید یکی از صفحه های وب خودتان را حذف کرده و ادرس جدیدی درست کنید و به آن منتقل کنید در این صورت در استفاده از ریدایرکت 301 جهت نگه داشتن ارزش و رتبه وب سایت ضرورت دارد.

بسیار دیده شده است که در شرایطی مارک ها و برندهای تجاری دامنه ای را که مشابه دامین خودشان می باشد یا از جهت محتوا و اطلاعات با هم یکی هستند را بخرند تا برایشان این امکان به وجود بیاید که ترافیک بیشتری را به سمت سایت خودشان ببرند. در همچین شرایطی هم بهره گیری از ریدایرکت 301 برای نگه داری اعتبار و ارزش رتبه دامنه و آدرس اصلی مهم است.

روش انجام ریدایرکت 301

به مهم ترین قسمت مقاله رسیده ایم که چگونگی انجام ریدایرکت 301 را توضیح می دهیم. برای انجام ریدایرکت 301 دو روش اصلی وجود دارد:

1- به وجود آوردن و انجام ریدایرکت 301 با فایل htaccess > پیشنهاد بک لینک فا

2- استفاده از ریدایرکت301 در صفحه های وب سایت

ما هر دو راه را به شما آموزش خواهیم داد. اما اصولا ریدایرکت های روی سرور از روش تغییر در فایل htaccess صورت میگیرد.

ریدایرکت های دوم از طریق کد در صفحات انجام میشود که میتوان از روش استفاده از پلاگین ها و یا از روش های دستی انجام شود.

کد انتقال ریدایرکت 301

ریدایرکت 301 یا همان دائمی با استفاده از فایل htaccess را در اینجا آموزش می دهیم.

اولی روش و ابتدایی ترین روش برای انجام ریدایرکت 301 تغییر فایل htaccess بر روی سرور می باشد.

این راه فقط برای سرورهایی که نرم افزار آپاچی بهره گیری میکنند کارایی دارد. البته در دراز مدت اداره آن کمی سخت میشود به خصوص اگر وب نویس هستید و قصد دارید نوشته ها و مطالب خود را برای جستجوگرها بهینه سازی بکنید.

هر وقت که بخواهید ریدایرکت انجام دهید حتما باید از طریق FTP وارد وب سایت خودتان بشوید و فایل ها و اطلاعات خودتان را ویرایش کنید ، تغییر بدهید و دوباره بر روی سرور بارگذاری کنید. این راه ها برای صورت گرفتن یک ریدایرکت حتما باید انجام شود. برای همین سختی ها و راه هایی که باید طی شود ما به شما پیشنهاد میدهیم اگر آشنایی با سرور ندارید از این راه بهره مند نشوید.

جلوتر از هر چیزی باید فایل htaccess را بشناسید.

htaccess چیست : htaccess تنظیمات فایلی است که از سرورهایی که با برنامه آپاچی وب سرور کار میکنند مورد استفاده قرار میگیرند. وقتی که فایل htaccess در دایرکتوری وب قرار میگیرد از طریق برنامه آپاچی وب سرور شناخته شده و اجرایی میشود.

فایل htaccess در اصل برای تغییرات برنامه Apache web server درباره فعال بودن و یا غیر فعال بودن توانایی های این برنامه مورد استفاده قرار میگیرد. فایل htaccess دستورات اولیه برای کارکرد ریدایرکت ها می باشد. مثلا در موقع ارور 404.

چگونه فایل htaccess را ویرایش کنیم:

1- در ابتدا باید وارد حساب و کنترل پنل وب سایت خود شوید.

2- در منوی files گزینه file manager را باز کنید.

3- روی گزینه Document root for کلیک کنید و روی دامنه وب خود کلیک کنید.

4- سپس بر روی گزینه show hidden files کلیک کنید.

5- گزینه go را انتخاب کنید.

6- بر روی فایلhtaccess راست کلیک کنید و edit را انتخاب کنید.

7- اکنون اگر فایل htaccess موجود نبود روی گزینه new file بروید و فایل جدیدی را بسازید و نام قابل جدید را htaccess بگذارید و بعد فایل را در دایرکتوری و یا در قسمت /public_html/ منتقل کنید.

8- با بهره گیری از برنامه ویرایش کننده متن فایل htaccess را ویرایش نمایید.

حالا که فایل htaccess را یافتین باید ریدایرکت 301 را انجام دهید. بخش های مختلف انجام ریدایرکت را به شکل جدا توضیح میدهیم.

ابتدا فایل htaccess وب سایت خود را دانلود کرده و یک بک آپ داشته باشید که خدای نکرده اتفاقی نیفتد.

ریدایرکت 301 در نوع تک فایل

اگر بخواهید فقط یک آدرس را منتقل کنید کد زیر را در فایل htaccess خود درج کرده و آپلود نمایید. به عبارتی

جهت آن که این امکان را داشته باشید که یکی از فایل های سایت خود را به شکل تکی ریدایرکت 301 را انجام دهید ، باید کد گفته شده در زیر را در htaccess قرار بدهیم

Redirect 301 /pageghabli.php http://www.mywebsite.com/pagejadid.php

نکته : آدرس پیج جدید را حتما به طور کامل بنویسید مثل مثال فوق

این کد به این معنی است که دستور ریدایرکت 301 به جستجوگران بیان میکند که این صفحه به شکل دائمی و همیشگی به آدرس دیگری منتقل شده است.
 

pageghabli.php جای فایل قدیمی را مشخص می کند که باید کجا قرار گیرد و قسمت http://www.mywebsite.com/pagejadid.php جای قرار گرفتن صفحه جدید را معین میکند یعنی همان آدرس و صفحه ای که قصد دارید کاربران را به انجا انتقال دهید. دقت کنید که آدرس url را به شکل کامل و دقیق یادداشت کنید.

دقت کنید که اگر چندین صفحه را میخواهید به این روش منتقل کنید باید برای هر صفحه این دستورات را جدا بنویسید و انجام دهید. در این صورت کاملا مطمئنا خواهید شد که همه صفحه ها و اطلاعات به شکل کامل ریدایرکت شده اند.

اگر میخواهید سایت شما فقط با www نمایش داده شود و یا برعکس ، کد زیر را در htaccess درج کرده و منتقل نمایید (امکان استفاده از هر کد نیز در کنار کدهای دیگر در فایل htaccess وجود دارد)

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^mywebsite.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.mywebsite.com/$1 [L,R=301]

اگر میخواهید هم آدرس سایت شما با www و هم بدون آن به سایتی دیگر منتقل شود و بطور کلی دامین شما تغییر