چه سناریویی برای صد سال آینده جامعه جهانی می توان پیش بینی کرد؟

دیروز کارتون ریک اند مورتی، فصل سه قسمت هفت رو دیدم، از دید من نکات جالب و قابل توجه ای داشت. خواستم با شما دوستان عزیز این نکات را به اشتراک بگذارم.

در این کارتن شخصیت ها به دو شکل ریک و مورتی نقش دارند، جامعه به صورت نظام سرمایه داری ولی به شیوه نادرست اداره میشه. از دو طبقه حاکم و سرمایه گذار و در مقابل آن طبقه کارگر و زیر دست تشکیل میشه. در این قسمت به نکات خاصی برمی خوریم که نشان دهنده سناریویی هست که تولید کنندگان آن برای جامعه جهانی در نظر گرفتند و پیش بینی کردند. در اینجا به این نکات مهم اشاره می کنم.

 1. القای این فکر نادرست به جامعه که افراد کارگر و قشر ضعیف برای این ساخته شده اند که زیر دست باقی بمانند.
 2. نادیده گرفتن و خطرناک شماردن قشر سیاه پوست و ضعیف جامعه
 3. ایجاد اتاق فکر واحد در مدرسه برای یکسان سازی افکار و عقاید به پیروی از طبقه حاکم و سرمایه دار
 4. شبیه سازی و تغییر ژنتیکی و فکری افراد برای ایجاد یک الگوی مصرفی واحد از پوشاک و غذا (با ساخت کیک با طعم دروغ و ساده لوحی و فروش آن به افراد)
 5. جمع کردن پول خیریه برای خرابکاری کردن
 6. تغییر ساختار سازمانی به صورت دستوری و از پیش تعیین شده و تبعیت اجباری قشر کارگر از آن
 7. نیروی پلیس به صورت دستوری و با زور، طبقه زیر دست را ساکت می کند و برای این کار حتی قانون را نقض می کند. در پاسخ میگوید که قانون برای خودمان کاربرد ندارد.
 8. گسترش صفت دروغ و ساده لوحی حتی در رقبای انتخاباتی و بدست آوردن نتیجه پیروزی انتخابات
 9. در مناظره انتخاباتی فرد متقلب برای حل بحران مالی جامعه، میگوید که شعار من اینست که باید بودجه آموزش و پروش زیاد شود و بودجه دفاعی توازن بیشتری داشته باشد. او با دست گرفتن یک اره برقی میگوید در آخر با این می توان شهر را به خوبی مدیریت کرد.
 10. در پشت پرده، فرد متقلب به کشتن جناح مخالف و هم نظر کردن آنها با طبقه حاکم افتخار می کند.

به نظر شما در صد سال آینده برای جامعه جهانی چه اتفاقی رخ خواهد داد.

از دید من آنچه به نظر میرسه این هست که:

 1. به سمتی پیش میره که در نظام سرمایه داری دولت های قوی تر، بر اثر استفاده از تکنولوژی های پیشرفته و جدید تر، افراد را در افکار، عقاید، عملکرد به پیروی از یک سیستم فکری واحد هدایت می کنند.
 2. همراه با طراحی سیستم ها و تکنولوژی های نوظهور، اطلاعات افراد را آنالیز و بررسی کرده و با ایجاد برنامه های پیشرفته و متنوع، در ابعاد گسترده، الگوی مصرفی واحدی را تنظیم می کنند. افراد ناخواسته باید از آن پیروی کنند.

ممنون میشم نظرات تان را در چارچوب قوانین پرسپت با من در میان بگذارید

ممنون از همراهی و توجه تان

میثم دارایی، مشاور حقوقی استارتاپ ها