ویژگی های یک کارواش خانگی چیست؟

اگر شما هم به دنبال این هستید که یک کارواش خانگی داشته باشید یا علاقه دارید که خودتان ماشین خود را تمیز کنید و نیاز به یک کارواش خانگی دارید اینجا و در این مقاله به شما کمک می کنم که با راهنمایی های گفته انتخاب حرفه ای داشته باشید.

Image for post
Image for post

کارواش خانگی چیست؟

خب اول از همه باید بدونیم کارواش خانگی چیست و فقط مختص شستشو ماشین است یا کاربرد های دیگر هم دارد. کارواش خانگی یکی از ابزار هایی می باشد که برای امور نظافت و پاکیزگی منازل، گاراژها، شستشو خودرو و موارد مشابه استفاده می شود. بله کارواش خانگی کاربردش تنها به شستشو خودرو ختم نمی شود و کاربرد های دیگر هم دارد. حالا کارواش خانگی چیست، دستگاهی است که آب را با فشار بسیار بالا با استفاده از نازل روی سطح می‌پاشد. آبی که با فشار بالا از نازل خارج می‌شود جرم و آلودگی سطح را به خوبی پاک می‌کند. با استفاده از این دستگاه می توانید حیاط، نمای ساختمان، ماشین و دوچرخه و کلی موارد دیگر را به آسانی و با کوتاه ترین زمان و هزینه تمیز کنید.


اما ویژگی های یک کارواش خانگی حرفه ای چیست و برای خرید به چه نکاتی باید توجه داشته باشید؟

انواع کارواش خانگی 

قدرت و توان موتور دستگاه

میزان مصرف آب و خروجی آب

میزان فشار آب خروجی

قابلیت حمل و نقل آسان

مخزن مخصوص شستشو

قیمت و برند


انواع کارواش خانگی 

کارواش های خانگی از نظر نوع به سه دسته کارواش خانگی کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می شوند که در ادامه به آنها می پردازیم.

انواع کارواش خانگی رونیکس
انواع کارواش خانگی رونیکس
انواع کارواش خانگی رونیکس

کارواش خانگی کوچک : بیشتر برای امور شستشو درب حیاط خانه ، شستشوی حیاط و باغچه و ماشین به سادگی استفاده می شود و حداقل میزان فشار آب این کارواش ها ۱۰۰ بار است .

کارواش خانگی متوسط : این کارواش بیشتر مناسب برای شستشوی دیوار، نرده ، نمای ساختمان و این قبیل از کارها می باشد و حداقل میزان فشار آب این کارواش ها برابر 130 بار است.

کارواش خانگی بزرگ : بیشتر از این دسته کارواش ها در مصارف صنعتی و خانگی سنگین مانند  عملیات رنگ برداری و جرم گیری استفاده می شود و حداقل میزان فشار آب این کارواش ها برابر 160 بار است.


قدرت و توان موتور دستگاه

توان و قدرت یکی از مهم ترین ویژگی های کارواش خانگی می باشد. وظیفه اصلی موتور دستگاه پمپاژ آب می باشد و این توان هر چقدر بیشتر باشد یعنی قدرت پمپاژ آب هم بیشتر است. البته نکته ای هم باید نظر بگیرید این که هرچقدر این توان بیشتر باشد میزان مصرف انرژی و برق دستگاه هم بیشتر می شود. با توجه به نیاز و کاربرد استفاده خود از کارواش خانگی توان موتور را انتخاب کنید. 

در کارواش های خانگی دو نوع موتور وجود دارد، که یا دارای موتور های ذغالی هستند و یا دارای موتور های دینامی که تفاوت اصلی آن در نحوه عملکرد آن است.

Image for post
Image for post

موتور دینامی جریان الکتریسته را با عبور از سیستم سیم پیچی تبدیل به نیروی الکترومغناطیس می شود و نیروی حرکتی موتور را به وجود می آورد. و از طرفی موتور های دینامی دارای سر و صدای کمتری می باشد و طول عمر بیشتری را دارا هستند.

اما در موتورهای ذغالی انتقال جریان الکترسیته به موتور توسط ذغال انجام می شود و در طول مدت مصرف ،ذغال ها ساییده می شوند و باید تعویض گردند. این موتورها برخلاف موتور های دینامی دارای سر و صدای بیشتر می باشند.


میزان مصرف آب و خروجی آب

ویژگی بعدی که باید به آن توجه کرد میزان مصرف آب دستگاه می باشد. به حداکثر جریان خروجی آب دبی می گویند و هرچقدر خروجی یا دبی آب دستگاه بیشتر باشد در نتیجه قدرت و توان دستگاه برای شستشو بیشتر است. 


میزان فشار آب خروجی

میزان فشار آب رابطه مستقیمی با قدرت پاک کنندگی دستگاه دارد، هر چقدر این میزان فشار آب بالاتر باشد توانایی دستگاه از بین بردن و پاک کردن کثیفی ها و روسوبات بیشتر می باشد. به واحد اندازه گیری میزان فشار آب خروجی "بار" (BAR) می گویند. و میزان فشار کارواش بر حسب بار اندازه گیری می شود. و درنتیجه هر چقدر مقدار عددی این واحد بالاتر باشد فشار خروجی دستگاه و توانایی پاک کنندگی دستگاه بالاتر است.


قابلیت حمل و نقل آسان

از مهم ترین ویژگی های یک کارواش خانگی وزن و قابلیت حمل و نقل آن می باشد. دستگاه باید به گونه طراحی شده باشد که امکان جابه جایی و حمل و نقل راحت را به کاربر ارائه دهد. در بعضی از مدل های کارواش خانگی بدنه آن دارای چرخ می باشد که راحت می توان آن را جا به جا کرد. داشتن این چرخ اهمیت به سزایی دارد و می توان کارواش را به راحتی جا به جا کرد.

Image for post
Image for post

مخزن مخصوص شستشو

اکثرا تمام کارواش های خانگی دارای مخزن شستشو هستند و در بعضی از مدل های کوچکتر این مخزن درون دستگاه نبود ولی در عوض دارای شیلنگ مکش مخصوص دستگاه این امکان را به مصرف کننده می دهد تا در ظرفی جداگانه مواد شوینده و آب را مخلوط نماید و در داخل دستگاه قرار دهد.


قیمت و برند
اما مسئله بعدی و مهم ترین نکته انتخاب یک کارواش خانگی برند و قیمت اون می باشد. با توجه به تنوعی که در بازار ابزار وجود دارد و تولید انواع کارواش خانگی توسط برندهایی چون رونیکس، بوش، کرون، آروا، هیوندای و ... پیشنهاد من شما انتخاب کارواش رونیکس می باشد. رونیکس با ایجاد تنوع و تولید انواع کارواش خانگی و همچنین داشتن قیمت مناسب می تواند نیاز شما با توجه به کاربرد و نوع استفاده تان از کارواش خانگی را بر طرف کند.

انواع برند های کارواش خانگی
انواع برند های کارواش خانگی
انواع برند های کارواش خانگی

در پایان امیدوارم این مقاله توانسته باشد به شما عزیزان برای انتخاب یک کارواش خانگی مناسب و عالی کمک کرده باشد. نظرات خود را درباره این مقاله با ما در میان بگذارید. و اگر شما هم تجربه ای درباره کارواش خانگی دارید باما به اشتراک بگذارید.