نکات مهم و راهنمای خرید متر لیزری

متر از قدیم تا الان یکی از مهم ترین ابزارها در کالاهای فنی و الخصوص در مشاغل صنعتی و کارگاهی بوده است. به عنوان مثال فرض کنید شما یک نصاب کاغذ دیواری هستید، مسلما متر نیز یکی از مهم ابزارهای اندازه گیری کار شما می باشد. البته با روند پیشرفت تکنولوژی دیگر این روزها متر لیزری جای مترهای فلزی یا به قولی متر دستی را گرفته اند. مسلما متر لیزری امکانات جذاب تر و بیشتری نسبت به مترهای دستی دارند و الخصوص از همه مهم تر دیگر لازم نیست شما برای متر کردن از فرد دیگری کمک بگیرید و خود به تنها می توانید با داشتن یک متر لیزری اندازه گیری محل مورد نظر را انجام دهید.

متر لیزری کرون مدل CT44035
متر لیزری کرون مدل CT44035
متر لیزری کرون مدل CT44035

اگر شما هم تا امروز از مترهای فلزی استفاده می کردید و قصد خرید متر لیزری را دارید اما نگران این هستید که اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشید، در این مقاله به شما کمک می کنیم تا با نکاتی که درباره خرید یک متر لیزری نیاز دارید، بتوانید تا خیال راحت محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.


اما نکات و ویژگی هایی که در انتخاب و خرید یک متر لیزری باید به آن توجه داشته باشید:

محدوده اندازه گیری

میزان دقت اندازه گیری

حافظه ذخیره سازی اطلاعات

میزان باتری

مقاومت در برابر آب و گرد وغبار

طراحی بدنه و ساختار

امکانات

قابلیت های انواع متر لیزری

انواع برندها و قیمت

 


محدوده اندازه گیری

مترهای لیزری هم مانند مترهای دستی دارای محدودیت اندازه گیری هستند، با این تفاوت که مترهای لیزری برد و فاصله بیشتری را تحت پوشش قرار می دهند.

محدوده اندازه گیری متر لیزری
محدوده اندازه گیری متر لیزری
محدوده اندازه گیری متر لیزری

محدوده اندازه گیری در مترهای لیزر در مدل های مختلف آن تفاوت های زیادی دارد. مدل های ساده تر اغلب بردی تا حدود 20 متر را دارند در صورتی که مدل های حرفه ای تر بردی تا حدود 250 متر را پوشش می دهند، اما بیشتر مدل های رایج در بازار بردی از 30 تا 100 متر را دارند، البته نا گفته نماند که میزان محدوده اندازه گیری باید با توجه به کاربرد کار در نظر گرفته شود به عنوان مثال مشاغلی مانند نصاب کابینت ، گچکار و غیره متر لیزری با نهایت برد 30 یا 40 متر به کارشان می آید.


میزان دقت اندازه گیری

اصولا متر لیزری دقیق است، اما با توجه به کاربرد و استفاده این میزان دقت مورد تاکید است. به عنوان مثال در مشاغلی مانند لوله گذاری، فوندانسیون گذاری و یا شیب بندی جاده ها باید از متر لیزری با دقت بالا و تکنولوژی پیشرفته استفاده کنند. و بالعکس در اموری مثل فنس کشی مدل های ازران تر با دقت پایین تر انتخاب خوبی هستند.

Image for post
Image for post

حافظه ذخیره سازی اطلاعات

یکی از ویژگی های جذاب مترهای لیزری داشتن حافظه ذخیره سازی است. به اینگونه که شما می توانید اندازه گیری هایی که انجام دادین را مشاهده کنید، البته ناگفته نماند که این حافظه محدود است ولی در بعضی مدل ها تا 20 عملیات اندازه گیری را ذخیره و نمایش می دهد و این عدد می تواند در هر مدل متفاوت باشد.

Image for post
Image for post

میزان باتری

در اکثرا وسایل دیجیتال باتری یکی از مهم ترین بخش های آن می باشد، مترهای لیزری عموما با باتری قابل تعویض و یا قابل شارژ عرضه می شوند، طول عمر باتری متر لیزری ارتباط مستقیم با میزان و نوع استفاده از آن دارد. معمولا در صورت استفاده مداوم در فاصله زمانی 2 تا 4 ساعت نیاز به شارژ و یا تعویض دارند. البته در بعضی از مدل ها برای صرفه جویی در انرژی دستگاه از سیستم خاموش شدن خودکار بهره مند است.

Image for post
Image for post

طراحی بدنه و ساختار

یکی دیگر از ویژگی های مهم در انتخاب و خرید یک متر لیزری نوع طراحی و ساختار بدنه آن می باشد، با توجه به اینکه اغلب و بیشتر کاربرد متر لیزر در مشاغل کارگاهی و صنعتی می باشد بهتر از متر های لیزری با ساختار مقاومت در برابر گرد و غبار، و حتی پاشش آب با استاندارهای بین المللی IP54 استفاده شود.

Image for post
Image for post

امکانات

متر لیزری بر خلاف متر دستی که دارای یک قابلیت آن هم فقط اندازه گیری بود دارای امکانات و قابلیت های فراوانی می باشد که شرکت های تولید کننده در مدل های مختلف آن را عرصه می کند. در اینجا به چندی از این امکانات و قابلیت های می پردازیم که ممکن است در خرید و انتخاب یک متر لیزری به شما کمک کند.

Image for post
Image for post

قابلیت های انواع متر لیزری

یکی از این قابلیت های اندازه گیری انجام محاسبات انواع مساحت و حجم می باشد. به این صورت که شما کافیست ابعاد محل مورد نظر را اندازه گیری نمایید و در کوتاه ترین زمان ممکن نتیجه محاسبه را مشاهده خواهید کرد. یکی دیگر از محاسباتی که با متر لیزری می شود انجام داد محاسبات انواع فیثاغورت می باشد.

قابلیت بعدی در مترهای لیزری که بالاتر گفته شد، داشتن حافظه ذخیره سازی اطلاعات است، این قابلیت به شما کمک می کند تا اطلاعات محاسباتی که قبل تر انجام دادید را مشاهده کنید. البته در بعضی مدل ها مترلیزری شما قابلیت مشاهده این اطلاعات را بر روی گوشی همراه خود با کمک بلوتوث دستگاه خواهید داشت.

قابلیت نمایش اطلاعات بر روی گوشی همراه
قابلیت نمایش اطلاعات بر روی گوشی همراه
قابلیت نمایش اطلاعات بر روی گوشی همراه

 

از امکانات بعدی مترهای لیزری، داشتن دوربین می باشد. البته این قابلیت بیشتر در مدل هایی که فاصله های بالاتر از 100 متر را اندازه گیری می کنند وجود دارد آن هم به دلیل اینکه چشم انسان قادر به دیدن یک نقطه نور لیزر در فاصله های زیاد نمی باشد با استفاده از این دوربین بتوانند محل اندازه گیری را تشخیص بدهند.

نمونه دوربین متر لیزری بوش
نمونه دوربین متر لیزری بوش
نمونه دوربین متر لیزری بوش

همچنین داشتن یک کیف و بند دستی در درون جعبه متر لیزری یکی از امکاناتی هست که می توانند خرید آن را جذاب تر بکند. وجود کیف برای محافظت از دستگاه جهت جابه جایی و یا قراردادن در جعبه ابزار خیلی بسیار مهم است.

Image for post
Image for post

 


انواع برندها و قیمت

متر لیزری در بازار ابزار با برند های گوناگون و مدل های مختلفی در حال عرصه می باشد. از جمله این برند های میتوان به شرکت های: بوش، رونیکس، کرون، هیوندای و میکا و غیره اشاره کرد. در این مسئله بعدی بازه قیمت است.قیمت تجهیزات همیشه مورد توجه است. پس فراموش نکنید که متر لیزری را بخرید که بودجه خرید آن را داشته باشید. گزینه‌های موجود در بازار، بازه گسترده‌ای از قیمت‌ها را در بر می‌گیرد. بنابراین باید گزینه‌های مناسب را با توجه به بودجه خود تعیین کنید. اگر به دنبال مدل‌های ارزان‌تر هستید، باید از چند ویژگی برتر چشم پوشی کنید. بنابراین قبل از تصمیم گیری برای خرید، با توجه به اینکه می‌خواهید از متر لیزری چه استفاده‌ای کنید، به دقت فکر کنید. در اینجا پیشنهاد من با توجه به نکات و ویژگی هایی که گفته شد، متر لیزری بوش هست. متر لیزری بوش یکی از بهترین متر های لیزری موجود در بازار با تمام امکانات و ویژگی ها می باشد.

 


در پایان امیدوارم این مقاله توانسته باشد نکات مهم درباره متر لیزری و راهنمای خرید، و همچنین کاربرد و ویژگی های یک متر لیزری را برای شما عزیزان بیان کرده باشد. نظرات خود را درباره این مقاله با ما در میان بگذارید.