همه چیز درباره ی دوچرخه کوهستان

اگر جزو کسانی هستید که علاقه مند به دوچرخه سواری در کوهستان است پیش از هر چیز باید نسبت به خرید یک دوچرخه کوهستان مناسب اقدام کنید.

در این نوع از دوچرخه ها چرخ های به کار رفته در دستگاه نقش اساسی در حفظ تعادل کاربر روی دوچرخه ایفا می کنند. یعنی هنگامی که روی چنین دوچرخه هایی می نشینید چرخ های دوچرخه بیشتر از هر چیزی به شما کمک می کنند تا بتوانید روی دستگاه کنترل خوبی داشته باشید. علاوه بر این تایر های دوچرخه در مقوله ی سرعت و شتاب گرفتن و ترمز و توقف به شما کمک می کنند. تایر های به کار رفته در دوچرخه کوهستان معمولا تایر های عادی نیستند و بسته به این که در محیطی خشک یا همراه با گل و لای فراوان حرکت می کنند نوع آنها متغیر است. به طور کلی چرخ های دوچرخه کوهستان به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند:

چرخ های مربوط به دوچرخه ی کودکان: سایز این چرخ ها معمولا بین 20 تا 24 اینچ می باشد.

چرخ های مربوط به دوچرخه ی بزرگسالان: سایز این چرخ ها معمولا 26، 27، 29 می باشد که مورد اول برای دوچرخه های معمول به کار می رود. مورد دوم شتاب بیشتری را نسبت به سایز 26 فراهم می کند و برای مسافت های طولانی مناسب می باشد و آخرین مورد یعنی سایز 29 هم به سرعت شتاب می گیرد و علاوه بر اینکه برای مسافت های طولانی مناسب می باشد، کنترل راحت تری دارد و از زاویه ی حمله ی بیشتری برخوردار می باشد.

ساختار دوچرخه کوهستان

یکی از مهم ترین جنبه هایی که موجب یک تجربه ی دوچرخه سواری خوب می شود وزن مناسب دوچرخه می باشد. هر چقدر که این وسیله سبک تر باشد کنترل آن راحت تر است و انرژی کمتری از ورزشکار را می گیرد. از این رو معمولا دوچرخه کوهستان را از آلیاژ آلومینیوم می سازند زیرا وزن سبک آن باعث می شود که ورزشکار کنترل بهتری روی دوچرخه داشته باشد و بتواند به خوبی تعادل خود را حفظ کند. در ساخت این وسیله از متریال های دیگری مانند فولاد، تیتانیوم و فیبر کربن نیز استفاده می شود.

مکانیسم دنده ی دوچرخه کوهستان

دنده ی دوچرخه کوهستان یکی از مهم ترین المان های این دوچرخه ها محسوب می شود. این سیستم دنده دهی شامل قطعات زنجیر، شانژمان، دسته دنده، خودرو و طبق عوض کن می باشد. تعداد دنده های دوچرخه از روی شمار طبق های آن مشخص می شود. مثلا اگر یک دوچرخه دارای 8 طبق باشد به آن 8 سرعته می گویند. سیستم دنده دهی دوچرخه کوهستان بسیار در کارآمد بودن این وسیله تاثیرگذار است و کنترل بهتری در اختیار ورزشکار قرار می دهد و انرژی او را برای یک تمرین خوب حفظ می کند.

ترمز دوچرخه کوهستان

ترمز هایی که برای دوچرخه به کار می روند عمدتا سه نوع می باشند: 1. لقمه ای 2. دیسکی- مکانیکی 3. دیسکی- هیدرولیکی. مناسب ترین نوع ترمز برای دوچرخه کوهستان ترمز دیسکی – هیدرولیکی می باشد زیرا عملکرد آن از نظر کنترل سرعت و توقف به مراتب بالاتر از سایر ترمز ها می باشد.

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

دوچرخه های کوهستان به دلیل سختی و مقاومتی که دارند اصولا جزو بهترین دوچرخه جهان می باشد و کیفیت و سختی بالایی دارند.
برای خرید دوچرخه کوهستان باید به عوامل مختلفی دقت و توجه کنید تا بتوانید دوچرخه ی ایده ال برای خودتان را پیدا کنید.
اولین نکته ای که باید به ان توجه کنید انواع دوچرخه ها می باشد که شامل 4 نوع هستند ، هارد ، هارد تیل ، سافت تیل و فول ساسپنشن که بهترین نوع دوچرخه برای کوهستان فول ساسپنشن می باشد ، این دوچرخه دارای سیستم تعلیق کامل و حرفه ای می باشد و بسیار سواری راحت و لذت بخشی را برای فرد ایجاد میکند همچنین وزن دوچرخه های فول ساسپنشن زیاد تر است و قیمت دوچرخه ی حرفه ای که همچین سیستمی را دارد بالا و گران می باشد .
 

Image for post
Image for post


مورد دیگری که برای خرید دوچرخه باید به ان توجه کنید جنس بدنه ی دوچرخه می باشد که بسیار مهم هست ، دوچرخه های کوهستان نسبت به شهری بیشتر در معرض اسیب هستند پس کیفیت بدنه ی ان ها خیلی مهم هست ، بهترین بدنه برای دوچرخه الومینیوم و الیاژ های ان می باشد زیرا که سبک تر و ارزان تر هست اما جنس های مانند تیتانیوم فیبر کربن بسیار با مقاوم و سبک هستند اما قیمت گران و بالاتری دارند .

انواع دوچرخه کوهستان دنده‌ای

از جمله ویژگی‌های دوچرخه کوهستان می‌توان به وجود کمک فنر در جلو وعقب، راحتی آن وجود لاستیک‌های پهن‌تر و بزرگتر، استحکام و مقاومت بیشترقطعات در مقایسه با دوچرخه‌های کورسی هیبریدی، وجود دنده بیشتر برای تعویض آن و انتخاب سرعت مناسب با محیطی که در آن قرار می‌گیرید اشاره کرد همه این نکات می‌تواند جزو نکاتی باشد که دوچرخه کوهستان را از دیگر دوچرخه‌ها متمایز می‌کند.

راهنمای خرید بهترین دوچرخه کوهستان دنده‌ای:

اما برای خرید یک دوچرخه کوهستان مناسب باید دوچرخه‌ای را انتخاب کنید که جنس بدنه یا فریم آن دارای سبکی بیشتری باشد که معمولاً این سبکی را بدنه‌ای از جنس آلومینیوم به همراه دارد اگر به دنبال دوچرخه با کیفیت بیشتر و به تبع با قیمت بیشتر هستید می‌توانید از دوچرخه با بدنه فیبر کربنی استفاده کنید انتخاب دوچرخه با فریم‌های آهنی علاوه بر اینکه وزن دوچرخه را سنگین و کنترل دوچرخه را سخت‌تر می‌کند مستعد زنگ‌زدگی هم می‌باشد پس از انتخاب آن‌ها خیلی مناسب نیست

همچنین انتخاب دوچرخه کوهستان با یک سیستم ترمز قوی باید در اولویت یک دوچرخه سوار باشد سیستم ترمز در سه نوع لقمه‌ای، مکانیکی و هیدرولیکی در بازار وجود دارد ترمز لقمه‌ای دارای عملکرد ضعیف تری نسبت به دو ترمز دیگر می‌باشد عملکرد ان به این صورت است که بافشردن دسته، لقمه‌های موجود در دوطرف طوقه به ان می‌چسبند و سرعت را کم می‌کنند، اما اگر شما در یک مسیر سخت‌تر باشید یا محیطی با گل و لای بسیار داغ کردن لقمه‌ها می‌تواند کندی عمل ترمز را به همراه داشته باشد. دربین ترمز‌های لقمه‌ای مدل وی بریک پیشرفته‌ترین آن است

ترمز دیسکی مکانیکی با این مکانیسم که فشردن دسته باعث چسبیدن لقمه به دیسک موجود درتایر می‌شود.

منبع: