راهنمای خرید دوچرخه بچه گانه

دوچرخه‌سواری به انسان حس آزادی و رهایی می‌دهد و به همین دلیل است که کودکان عاشق آن هستند. آنها می‌توانند هنگام دوچرخه‌سواری به این سو و آن سو بروند، دنیای اطراف خود را کشف کنند و از گشت‌وگذار در محیط‌‌‌‌زیست خود لذت ببرند.

در ضمن دوچرخه‌ ابزاری مهم در ایجاد روابط اجتماعی بین کودکان است. آنها در کنار هم دوچرخه‌سواری کرده و با یکدیگر دوست می‌شوند و خاطرات خوبی از این روزها به حافظه خود می‌سپارند.

انواع دوچرخه کودک

در بازار دوچرخه‌های کودکان، انواع دوچرخه معمولی،تعادلی، آموزشی و البته سه‌چرخه برای کودکان کوچک وجود دارد:

سه‌چرخه‌ها

راهنمای خرید دوچرخه، سه‌چرخه

دوچرخه‌ای است که سه چرخ دارد. به همین دلیل به آن سه‌چرخه می‌گویند. ارتفاع سه‌چرخه‌ها معمولا بسیار کم و نزدیک به زمین است. بنابراین بسیار متعادل و باثبات هستند.

سه‌چرخه‌ها برخلاف دوچرخه‌ها نیازی به داشتن مهارت در تعادل ندارند و البته قدرت مانور بسیار کمی هم دارند. با اینحال آنها بسیار دوست‌داشتنی‌اند و مناسب کودکانی هستند که توان و قدرت حرکتی بسیار کمی دارند.

برای شناخت بیشتر پیشنهاد می کنم مقاله بهترین دوچرخه بچگانه را مطالعه کنید.

دوچرخه‌های تعادلی

راهنمای خرید دوچرخه، تعادلی

دوچرخه‌های تعادلی بدون چرخ و پدال هستند و شرایط خوبی برای کودک در یادگیری دوچرخه‌سواری فراهم می‌کنند. دوچرخه‌های تعادلی برای حرکت، به‌جای استفاده از پدال و زنجیر از نیروی پاهای کودک بهره می‌گیرند.

راندن دوچرخه‌های تعادلی برای کودکان بسیار کوچک مفید است و به آنها در یادگیری دوچرخه‌سواری کمک می‌کنند. کودکان با این نوع دوچرخه‌ها اساس تعادل داشتن، هماهنگی و کنترل فرمان را به‌خوبی می‌آموزند.

دوچرخه‌های آموزشی

راهنمای خرید دوچرخه، آموزشی

به این دوچرخه‌ها می‌توان ۲ عدد چرخ کمکی به چرخ‌های عقب دوچرخه اضافه کرد تا کودک بدون ترس و واهمه از افتادن، مهارت‌های دوچرخه‌سواری را بیاموزد. وقتی او کاملا در راندن دوچرخه ماهر شد، می‌توان چرخ‌های کمکی را از دوچرخه جدا کرد.

البته نقطه ضعف این چرخ‌های کمکی این است که کودک به‌جای مهارت یافتن در حفظ تعادل، به چرخ‌های کمکی وابسته می‌شود.

توجه به ایمنی و راحتی کودک

کودکان به‌سرعت در حال رشد هستند و ممکن است بخواهید برای او دوچرخه‌ای بزرگتر بخرید. اگرچه این کار از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه‌ است، ایمنی و راحتی کودک‌تان را به خطر می‌اندازد:

ایمنی

اگر وقتی کودک‌تان سوار دوچرخه می‌شود، پایش به زمین نرسد یا نتواند دسته فرمان یا ترمز‌ها را بگیرد، ایمنی او به خطر می‌افتد. او نمی‌تواند به‌درستی دوچرخه را براند و آن را کنترل کند و در مواقع لازم توقف خوبی داشته باشد.

همچنین اگر دوچرخه بسیار کوچکتر از اندازه کودک باشد، زانوهای او پیوسته به دسته فرمان برخورد می‌کند و حتی ممکن است کنترل و ثبات دوچرخه از دستش خارج شود.

راحتی

کودکان معمولا انعطاف‌پذیری بیشتر در مقایسه با بزرگسالان دارند و گاهی‌اوقات بدون گله و شکایت دوچرخه‌ای را هم که مناسب‌شان نیستند می‌رانند. اما دوچرخه‌های کوچکتر یا بزرگتر از اندازه کودک، جلوی لذت بردن او از سواری را می‌گیرد و او هرگز نمی‌تواند اوقات خوشی را هنگام دوچرخه‌سواری تجربه کند.

خرید دوچرخه دست دوم

اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید هر سال یک دوچرخه نو برای کودک‌ در حال رشدتان بخرید، پس بهتر است به سراغ دوچرخه‌های دست دوم بروید. فروشگاه‌های اینترنتی متعددی هم وجود دارند که دوچرخه‌های دست دوم در اختیارتان قرار می‌دهند.

البته هنگام خرید این نوع دوچرخه‌ها مراقب سالم بودن قطعات آن باشید تا کودک‌تان هنگام دوچرخه‌سواری دچار سانحه ناشی از خرابی قطعات دوچرخه نشود.

منبع:

https://www.daraje.com/28661-buying-guide-kids-bike/