انواع لاستیک دوچرخه کوهستانی را بشناسید

لاستیک دوچرخه یکی از ارکان مهم دوچرخه است. خرید لاستیک دوچرخه مناسب امری مهم برای دوچرخه سواران است. دوست داران رکاب‌زنی در همه مواقع باید حواسشان به لاستیک دوچرخه خود باشند. اگر شما هم عاشق دوچرخه‌سواری در کوهستان‌ها و مراتعی سرسبز هستید باید دوچرخه‌ای مناسب و سبک برای کوهستان خریداری کنید. دوچرخه‌هایی نظیر هاردتیل، آف رود و اسکات بهترین انتخاب برای کوهستان است. برای اینکه لاستیک دوچرخه مناسب کوهستان را بشناسید با ما همراه باشید.

اجزای لاستیک

لاستیک‌ها معمولاً از سه قسمت اصلی به شرح زیر تشکیل شده‌اند:

 • ساختمان لاستیک
 • آج ها
 • ساختار لبه لاستیک (طوقه لاستیک)

نکات خرید لاستیک دوچرخه

انتخاب لاستیک مناسب برای امنیت دوچرخه سواران امری بسیار مهم است. از طرفی لاستیک مناسب در سرعت و کیفیت دوچرخه تأثیر زیادی دارد. برای خرید لاستیک دوچرخه به نکات زیر توجه کنید:

سایز لاستیک

لاستیک‌ها دارای سایزهای مختلفی نظیر ۲۹ اینچ، ۲۷.۵ اینچ و ۲۶ اینچ هستند. اصولاً تایرهای دوچرخه‌های کوهستانی دارای سایز ۲۷.۵ اینچ هستند. روی این لاستیک‌ها عدد ۲۷.۵×۲ درج شده است که عدد ۲ بیانگر عرض لاستیک بر حسب اینچ است.

آج لاستیک

برای خرید لاستیک دوچرخه به آج لاستیک توجه زیادی کنید زیرا هرچه عمق آج‌ها و تعداد آج‌ها بیشتر باشد، سبب تعادل بیشتر لاستیک‌ها می‌شود اما از سرعت دوچرخه کم می‌کند. هنگام خرید لاستیک دوچرخه دقت کنید که تعادل و یا سرعت کدامشان برایتان مهم‌تر است. به‌عنوان‌مثال تایر دوچرخه بچگانه باید دارای آج زیادی باشد که کودک دلبندتان تعادل خود را از دست ندهد و آسیب نبیند.

هنگامی که می‌خواهید دوچرخه‌ای برای کوهستان و مراتع خریداری کنید حتماً به آج‌های تایرهای آن توجه زیادی کنید. آج لاستیک‌ها برای کنترل چرخ عقب برای گذشتن از صخره‌های کوهستان است و آج لاستیک جلو برای کشش در مقابل پیچ‌ها تعبیه شده است.

جنس لاستیک

لاستیک‌ها دارای ۲ دو جنس نرم و سخت هستند که دوچرخه‌سوار بر حسب نیاز خود جنس لاستیک موردنظر خود را انتخاب می‌کند. تایرهای نرم دارای چسبندگی و کشش زیادی هستند. اگر می‌خواهید دوچرخه برای کودک ۴ ساله خریداری کنید بهترین گزینه لاستیک‌هایی با جنس نرم است.

تایرهای سخت دارای قدرت و عمر بیشتری هستند که معمولاً دوچرخه‌سوارهای حرفه‌ای از لاستیک‌های ترکیبی (ترکیب تایر سخت و تایر نرم) استفاده می‌کنند.

انواع لاستیک دوچرخه

لاستیک‌‌ های تیوبلس

نحوه قرارگیری این تایرها به شکلی است که لبه‌های لاستیک در اتصال به طوقه، طوری روی‌هم دیگر قفل می‌شود که دیگر نیازی به وجود تیوب به داخل لاستیک نیست، به این صورت که حاشیه دور لاستیک به‌عنوان یک درزگیر مناسب و عالی عمل می‌کند و هیچ هوایی از تایر خارج نمی‌شود.

مزایای این تایرها عبارت‌اند از:

 • فشار هوای کم داخل تایر
 • افزایش سطح تماس تایر با زمین
 • حذف که سبب پنچری می‌شود

لاستیک‌ های تاشو

این تایر‌ها به‌جای سیم دارای مهره آرامیدفیبر هستند که این مهره سبب سبک شدن و تاشو شدن آن می‌شود. این نوع لاستیک‌ها برای حمل‌ونقل به دلیل تاشو بودن خیلی مناسب است. لاستیک‌های تاشو برای دوچرخه سواران کوهستان و جاده مناسب است. بزرگ‌ترین ایراد این تایرها قیمت بالای آن نسبت به لاستیک‌های دیگر است.

لاستیک‌ های تیوب‌دار

لاستیک‌های دارای تیوب نوع استاندارد تایرهای دوچرخه هستند. این لاستیک‌ها روی طوقه قرار می‌گیرد و دور لبه‌های لاستیک از سیم استیل یا فیبر قابل انعطاف آرامید (Aramid) ساخته شده و تیوب آن با قرارگیری در داخل لاستیک و باد زدن قابل‌استفاده است.

مزایای این تایرها عبارت‌اند از:

 • قیمت مناسب
 • تولید در انواع سایزها
 • دارابودن انواع مختلفی از تیوپ‌ها

لاستیک‌ های میخ‌دار

 جنس این تایرها اصولاً از میخ‌های آلومینیومی و فولادی ساخته شده است و این لاستیک‌ها به دلیل جنسی که دارد مناسب زمین‌هایی با سطح برفی و یخ‌زده است زیرا اصطکاک زیادی دارد. به همین دلیل به این تایرها یخ‌شکن نیز می‌گویند.

لاستیک‌ های لوله‌ای

لاستیک‌های لوله‌ای دارای کارایی زیادی هستند زیرا تیوب‌ها درون جداره داخلی لاستیک دوخته و بعد از آن روی طوقه متصل شده‌اند.

این نوع لاستیک‌ها بیشتر برای دوچرخه‌های مسابقات جاده‌ای استفاده می‌شود چون تعویض تیوب این دوچرخه‌ها به دلیل قیمت بالایی که دارد مشکل است.

مزایای این تایرها عبارت‌اند از:

 • استفاده در فشار بالای باد
 • انعطاف بیشتری نسبت به تایرهای تیوب دارد

منبع: