انواع دوچرخه را بشناسید و بهترین خرید را داشته باشید!

در زمانهای قدیم تا به اکنون دوچرخه ها نقش بسزایی در امر حمل و نقل و ورزش داشته اند و امروزه به دلیل علاقمندی زیاد مردم علاوه بر حمل و نقل استفاده های بیشتری از یک دوچرخه میشود. گونه های دوچرخه توسط شرکتهای بزرگ و متفرقه در حال تولید است در ادامه با ما همراه باشید.

بخش بندی دوچرخه ها توسط شرکتهای بزرگ مانند: شرکت جاینت، تولیدی اسکات، کمپانی ترک و غیره بوجود آمد و این سبب شد تا دوچرخه هایی که تولید میشوند هدفمند تر باشند و از قطعات مورد نیاز برخوردار باشند، از این رو بسیاری از افراد به دلیل این دسته بندی میتوانند دوچرخه استاندارد مورد نظر خود را به راحتی و با دغدغه کمتری تهیه کنند.

جالب است بدانید که بعضی از دوچرخه ها در دسته های مختلف قرار دارند و می شود از آنها کاربردهای مختلفی گرفت برای مثال: این امکان وجود دارد که یک دوچرخه در سبک توریستی باشد و در کنار آن کاربرد شهری نیز داشته باشد. گفتنی است که شما باید در ابتدا نیاز خود و نوع استفاده ای که میخواهید با یک دوچرخه انجام دهید را مشخص کنید و سپس نسبت به نیاز خود به سمت تهیه یک دوچرخه در سبک مورد نظر بروید تا به خوبی نیازهای شما براورده شود.

دوچرخه های موجود در بازار به چند دسته تقسیم میشوند؟

چند دسته دوچرخه وجود دارد و در هرکدام چه تقسیم بندی هایی انجام میشود.

دسته اول، انواع دوچرخه کوهستان:

در این دسته از انواع دوچرخه ما میتوانیم سبکهای دوچرخه جذابی را مشاهده کنیم که شامل دوچرخه های: کراس کانتری، اسپرت، تریل، آل مونتاین، اندرو، دانهیل و فت بایک میباشد

دسته دوم، دوچرخه های شهری:

در این بخش ما شاهد دوچرخه هایی هستیک از نظر طبقه بندی به یکدیگر نزدیک هستند و کاربردهای جالبی برای مصارف درون شهری دارند که شامل دوچرخه های: هیبرید، تاشو و شهری میباشد و در میان افراد عادی از محوبیت بالایی برخوردار است.

دسته سوم، دوچرخه های توریستی و جاده ای:

اگر جزو افرادی هستید که به صورت فریلنسری کار میکنید و عاشق سفر و ورزش هستید این سبک دوچرخه نیاز شما را براورده میکند زیرا، سبکهایی در این دسته وجود دارد کامل نیاز شما را براورده میکند که شامل دوچرخه های: سایکل کراس و توریستی، پیست، سه گانه و تایم تریل و جاده میشود.

دسته چهارم، دوچرخه های مخصوص حرکات نمایشی:

دوچرخه های سبک نمایشی دارای سایز های کوچک هستند و این سبک از دوچرخه سواری ابتدا در دهه ۹۰ در کشور آمریکا ابداع شد و سریع در تمامی دنیا طرفداران زیادی پیدا کرد. این دسته دوچرخه شامل: جامپ، بی ام ایکس، تریال میباشد.

دسته پنجم، دوچرخه های خاص:

در این بخش ما شاهد دوچرخه هایی هستیم که در کشور ایران نایاب هستند و از قیمت بالایی برخوردارد اما حضور آنها خالی از لطف نیست و میتواند کمک زیادی به افراد کند. در این دسته دوچرخه ها شامل: برقی، خوابیده و چند نفره هستند.

انواع دوچرخه کوهستان چه ویژگیهای منحصری به فردی دارند؟

در دید اول عموم افراد زمانی که نام دوچرخه کوهستان میاید، فکر میکنند که این سبک از دوچرخه ها صرفا برای استفاده از مسیرهای کوهستانی است در صورتی که کاربرد این سبک از دوچرخه بسیار زیاد است و برای کارهای اف رود و طبیعت گردی از این دسته دوچرخه استفاده میشود و برای افرادی که علاقه دارند تا چالشهای زیادی را پشت سر بگذارند انتخاب مناسبی است. در ادامه مدلهای مختلف این دسته از دوچرخه را بازگو میکنیم!

دوچرخه های کراس کانتری:

این دسته دوچرخه برای مسابقات حرفه ای طراحی شده است تا فرد با رکاب کمتر بتواند سرعت مناسبی برا بگیرید و مسیرهای ناهموار را به راحتی پشت سر بگذارد. این دسته از دوچرخه ها دوشاخ های جلو آن ۱۰ یا ۱۱ سانتیمتر است و لوازم مخصوص رده خود را استفاده میکند.

دوچرخه های اسپرت:

این سبک از دوچرخه مانند کراس کانتری از دوشاخ چلو با اندازه ۱۰ یا ۱۱ سانتی متری بهره میبرد  و تفاوتی که دارد این است که برای مسابقات حرفه ای طراحی نمیشود تا افراد عادی بتوانند از این دوچرخه در این سبک به منظور طبیعت گردی استفاده کنند.

دوچرخه های تریل:

فرم و شکل این دوچرخه ها کمی شبیه سبک دانهیل هست و تز دوشاخ جلو با اندازه یا بازی ۱۲ یا ۱۳ سانتی متر بهره میبرد و بیشتر برای مسیرهای سربالایی و افرادی که به سبک دانهیل علاقه دارند، این نوع دوچرخه پیشنهاد میشود.

دوچرخه های فت:

چیزی که در مشاهده اولیه این دوچرخه به چشم میخورد، ظاهر عضلانی و لاستیک های پهن آن است که به منظور مسیرهای برفی و خاکی طراحی شده است تا زمانی که فرد رکابزنی میکند لاستیکهای او داخل شن و ماسه فرو نرود.

منبع: