انواع ترمز دوچرخه کوهستانی را بشناسید

دوچرخه‌ها وسیله‌های حمل‌ونقلی هستند که از گذشته تابه‌حال در عین پیشرفت تکنولوژی و تغییرات به وجود آمده در آنها همیشه استفاده می‌شوند. این وسیله محبوب علاوه بر بی‌خطر بودن برای محیط‌زیست، بر سلامتی شما تأثیر زیادی می‌گذارد. یکی از قسمت‌های مهم دوچرخه سیستم‌های ترمز آن است که در این مطلب به معرفی انواع سیستم ترمز دوچرخه می‌پردازیم. پس چنانچه قصد خرید ترمز دوچرخه یا به‌طورکلی خرید دوچرخه را دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ترمز دوچرخه از هر نوعی که باشد شامل قطعاتی مانند کت ترمز، لقمه ترمز، کالیپر، دیسک ترمز و سیم ترمز است. به‌طورکلی ترمز دوچرخه به دو گروه مختلف با سیستم‌های متفاوت تقسیم‌بندی می‌شود که شامل ترمزهای طوقه‌ای و ترمزهای دیسکی است. هرکدام از این مدل‌ها نیز خود شامل مدل‌های متفاوتی می‌شود که برای ترمز دوچرخه ساده و حرفه‌ای مناسب هستند و در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

ترمزهای طوقه‌ای یا Rim Brake

سیستم سازوکار انواع ترمز دوچرخه قدیمی به‌گونه‌ای است که دو عدد لقمه پلاستیکی روی طوقه متصل می‌شود و با فشار دادن کابل، حرکت طوقه‌ها متوقف می‌شود و برای ترمز دوچرخه ساده مناسب است. ترمز طوقه‌ای نیز خود به دو نوع کالیپر یا Caliper و کانتیلیور یا  Cantilever تقسیم‌بندی می‌شود و هرکدام انواع متفاوتی را شامل می‌شوند.

• کالیپر: ترمزهای کالیپر توسط یک پیچ مرکزی به دوشاخ جلویی متصل می‌شوند. اندازه این ترمزها کوچک است و از همین رو فضای کمی را اشغال می‌کنند. مزیت استفاده از این ترمزها تنظیمات راحت، قیمت ارزان و وزن پایین است. از معایب این ترمز نیز می‌توان به این نکته اشاره کرد که ترمزهای کالیپر در محیط‌های مرطوب و گل‌ولای کوهستان عملکرد ضعیفی دارند.

• U-Brakes: تنها تفاوت این ترمزها با ترمز کالیپر محل قرارگیری اهرم‌ها روی دوچرخه است. در ترمزهای یو بریک هرکدام از اهرم‌ها با یک پیچ به بدنه متصل می‌شوند. این ترمزها معمولاً در دوچرخه‌های BMX مورداستفاده قرار می‌گیرند.

• ترمزهای Cantilever: این ترمزها نیز به چند مدل دسته‌بندی می‌شوند که در ادامه به ذکر آن خواهیم پرداخت. برای خرید ترمز دوچرخه کانتیلیور لازم به ذکر است که برای نصب این ترمزها دو بازوی مستقل در دو طرف دوچرخه وصل می‌کنند.

• ترمزهای V-brake: اهرم‌های این ترمز در دوشاخ جلویی دوچرخه قرار می‌گیرند. این ترمزها دو اهرم جدا دارند که روی هرکدام از این اهرم‌ها جایگاهی برای اتصال پد ترمز در نظر گرفته شده است.

• ترمزهای Mini-V Brakes: این ترمزها دقیقاً مانند ترمزهای وی بریک است با این تفاوت که اهرم‌های کوچک‌تری دارند. این ترمزها برای دوچرخه‌های BMX مناسب هستند.

• ترمز X-Brakes: در سازوکار این ترمزها دو محور متقاطع توسط یک کابل به هم متصل می‌شوند. این ترمزها شباهت‌های زیادی به ترمزهای وی بریک دارند.

تا اینجا ترمزهای طوقه‌ای را بررسی کردیم که از انواع ترمز دوچرخه قدیمی به شمار می‌روند. با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی و معرفی ترمزهای دیسکی بپردازیم.

Image for post
Image for post

ترمزهای دیسکی دوچرخه کوهستانی

انواع ترمز دیسکی شباهت‌های زیادی به ترمزهای موجود در ماشین و موتورسیکلت دارند و به دو نوع ترمزهای دیسکی - مکانیکی و ترمزهای دیسکی - هیدرولیکی تقسیم‌بندی می‌شود. سیستم این ترمزها به شکلی طراحی شده که صفحه‌ای به نام روتور Rotor در مرکز چرخ‌ها و در میان پدهایی قرار گرفته که این پدها زمانی که ترمز می‌کنید به صفحه روتور می‌چسبند و از این طریق باعث کاهش سرعت و متوقف شدن دوچرخه می‌شوند. در ادامه انواع ترمز دیسکی را که پیش‌تر ذکر کردیم، بررسی می‌کنیم:

برای خواندن ادامه مقاله اینجا کلیک کنید.