انواع بهترین دوچرخه کوهستان

انواع بهترین دوچرخه کوهستان

خیلی از کسانی که قصد خرید دوچرخه کوهستان را دارند، دوچرخه را برای تردد در مسیرهای کوهستانی نمی‌خواهند بلکه اتفاقاً می‌خواهند از آن در ترددهای شهری استفاده کنند. در این بین، عده‌ای دیگر واقعاً دوچرخه کوهستان را برای تردد در مسیرهای ناهموارِ کوهستانی انتخاب می‌کنند. هر دو دسته باید با ویژگی‌های مهم دوچرخه کوهستان آشنا باشند تا بتوانند دوچرخه‌ای مناسب – با توجه به بودجه‌ای که دارند – انتخاب کنند. می‌خواهیم در این نوشتار ویژگی‌های مهم دوچرخه کوهستان را بررسی کنیم و سپس ببینیم که درحال‌حاضر با توجه به آن ویژگی‌ها، کدام دوچرخه‌های کوهستان در بازار ایران گزینه‌هایی مناسب برای خرید هستند.

1- دوچرخه hard-tail بخریم یا full-suspension؟

در خرید دوچرخه کوهستان با دو نوع اصلی مواجه می‌شوید: یک نوع hard-tail نام دارد و نوع دیگر full-suspension.

می‌دانید که دوچرخه کوهستان باید سیستم تعلیق و کمک‌فنر مناسبی داشته باشد تا بتواند ضرباتی که در زمین‌های ناهموار به بدنه و چرخ وارد می‌شود را کنترل کند. حال برای آن‌که سیستم تعلیق دوچرخه را تأمین کنند، برخی می‌آیند فقط بالای چرخ جلو سیستم تعلیق قرار می‌دهند و برخی دیگر نه‌فقط بالای چرخ جلو بلکه زیر صندلی هم این سیستم تعلیق را قرار می‌دهند.

دوچرخه‌ی نوع اول که فقط در بالای چرخ جلو دارای سیستم تعلیق و کمک‌فنر است را hard-tail نام گذاشته‌اند و دوچرخه‌ی نوع دوم که دارای 2 سیستم تعلیق است را به‌اصطلاح full-suspension نامگذاری کرده‌اند.

این شما هستید که تعیین می‌کنید کدام‌یک از این دو نوع دوچرخه را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که اگر واقعاً به‌صورت حرفه‌ای قرار است روزهای زیادی در ماه با دوچرخه در کوه‌های نا هموار تردد کنید، بهتر است به سراغ نوع دوم بروید، اما اگر دوچرخه را برای خیابان و شهر می‌خواهید همان نوع اول کفایت می‌کند. این نکته را هم در ذهن داشته باشید که معمولاً دوچرخه‌های full-suspension گران‌تر هستند.

همچنین معمولاً دوچرخه‌هایی که دو سیستم تعلیق دارند وزن بیشتری دارند و بنابراین سرعت‌شان کمتر از دوچرخه‌هایی است که یا سیستم تعلیق ندارند یا اگر دارند فقط یک سیستم تعلیق در بالای چرخ جلو دارند.

Image for post
Image for post

 

2- دوچرخه کوهستان با فریم کربنی بخریم یا آلومینیومی؟

جنس فریم یا بدنه‌ی دوچرخه هم از مهم‌ترین فاکتورهایی است که پیش از خرید دوچرخه کوهستان باید به آن‌ها توجه کنید. معمولاً فریم دوچرخه‌های کوهستان را یا از آلومینیوم می‌سازند یا از کربن. هر یک از این دو فریم ویژگی‌های خاص خود را دارد و بین آن‌ها تفاوت‌هایی در موارد مختلف می‌توان دید. برای آن‌که دیدِ بهتری نسبت به این دو فریم پیدا کنید، به تفاوت‌های این دو فریم از لحاظ‌های مختلف می‌پردازم:

وزن: معمولاً وزن فریم‌های کربنی از وزن فریم‌های آلومینیومی کمتر است. در سربالایی‌های مناطق کوهستانی شاید تمایل داشته باشید که وزن دوچرخه کمتر باشد، اما برعکس در سرازیری‌های ناهموار احتمالاً تمایل دارید که وزن دوچرخه بیشتر باشد. به هر صورت، این شما هستید که انتخاب می‌کنید دوچرخه‌ی سبک‌تر خریداری کنید یا نه.

سختی پیچشی [Torsional stiffness]: هر چه این مقدار بیشتر باشد، انتقال قدرت از پدال‌ها به چرخ‌ها بیشتر است. فریم‌های کربنی معمولاً سختی پیچشی بیشتری دارند و بنابراین انتقال قدرت در آن‌ها بهتر از فریم‌های آلومینیومی صورت می‌گیرد. برای سطوح هموارتر بهتر است که از دوچرخه‌هایی که فریم کربنی دارند استفاده کنید، اما سختی پیچشی فریم‌های آلومینیومی کمتر است و گزینه‌هایی بهتر برای سطوح ناهموار هستند. البته این به معنیِ این نیست که فریم‌های کربنی برای سطوح ناهموار مناسب نیستند، بلکه فریم‌های آلومینیومی فقط از لحاظ سختیِ پیچشی مناسب هستند، وگرنه در ادامه خواهیم گفت که فریم‌های کربنی برای سطوح ناهموار مناسب‌تر هستند.

راحتی: تجربه‌ی دوچرخه‌سواران حرفه‌ای کوهستان این است که فریم‌های کربنی گزینه‌هایی بهتر برای مسیرهای ناهموار کوهستانی هستند. آن‌ها می‌گویند با دوچرخه‌هایی که فریم کربنی دارند – به‌ویژه در مسیرهای طولانی کوهستانی – احساس راحت‌تری داشته‌اند.

استحکام: در گذشته گفته می‌شد که فریم‌های کربنی از آلومینیومی ضعیف‌تر هستند، اما امروز در دوچرخه‌ها هر دو فریم کربنی و آلومینیومی تقریباً در یک سطح هستند و استحکام نسبتاً مناسبی دارند.

3- ترمزهای دیسکی بهتر هستند یا لقمه‌ای؟

بدون تردید ترمزهای دیسکی از ترمزهای لقمه‌ای بهتر هستند، چرا که هم قابل‌اطمینان‌تر هستند، یعنی بهتر ترمز می‌گیرند، هم در برابر گل و لای مقاومت بیشتری دارند. با این حال، اگر خیلی حرفه‌ای نیستید و دوچرخه را برای زمین‌های ناهموار کوهستانی نمی‌خواهید، همان ترمزهای لقمه‌ای کارتان را راه می‌اندازند، به‌ویژه این‌که نگهداری کمتری می‌طلبند و هزینه‌شان هم کمتر است.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که بعضی از دوچرخه‌های کوهستان که دارای ترمز لقمه‌ای هستند، این پتانسیل را دارند که بتوانید بعدها ترمزهای آن‌ها را از لقمه‌ای به دیسکی تغییر دهید. اگر چنین قصدی دارید باید حتماً قبل از خرید دوچرخه کوهستان مواظب باشید دوچرخه‌ای بخرید که قابلیت تعویض ترمزهای لقمه‌ای به دیسکی را داشته باشد.

با 5 مدل از بهترین دوچرخه کوهستان جهان آشنا شوید!

در ادامه این مقاله از سایت دوچرخستان به شما مدلهای جذاب و پرفروش بهترین مارک دوچرخه کوهستان سال 2021 را معرفی خواهیم کرد تا بتوانید با کسب اطلاعات از آنها دانش خود را در مورد دوچرخه های کوهستان بالا ببرید.

1. دوچرخه اسپشیالایزد (specialized):

کارخانه این شرکت در مورگان هیل، کالیفرنیا واقع شده است و توانسته طبق جمع آوری آمار و داده ها بهترین مارک دوچرخه های کوهستان را تولید کند و نقاط قوت بارزی نسبت به سایر رقبا خود داشته باشد که از ویژگی های آن میتوان به: کیفیت بالا و درجه 1 قطعات و هماهنگی خوب و بدنه قابل حمل آچار ان اشاره کرد.

گفتنی است که این شرکت در گذشته با تولید دوچرخه استامپ جامپ توانست به عنوان بهترین برند مورد تقدیر قرار بگیرد و این باعث شد تا امروزه بهترین دوچرخه هارو تولید و به فروش برساند.

2. دوچرخه ترک (Trek):

کمپانی ترک یکی از رقیبان مستقیم شرکت اسپشیالایزد است زیرا، موقعیت مکانی این شرکت در ویسکانسین آمریکا میباشد. برند ترک برای اینکه مخاطبین خاص خود را بدست بیاورد دست به کاری زده است که کمتر شرکتی جرئت دارد اینکار را بکند و آنهم ویژگیهای گارانتی مادام العمر تنه و بدنه ای است که در کنار تمامی دوچرخه های خود ارائه میدهد. دوچرخه های ترک در کنار این ویژگی بارز، این امکان را به مخاطب یا مشتری میدهد تا فرد بتواند دوچرخه خود را طبق علاقه ای که دارد سفارشی سازی کند که این فرایند میتواند شامل: تعویض دوشاخ، فنر، رنگ و طرح بدنه باشد.

3. دوچرخه جاینت (Giant):

بر خلاف کمپانی دوچرخه قبلی، شرکت دوچرخه جاینت در تایوان واقع شده است و نسبت به آنها از شهرت کمتری برخوردار است، اما تلاش کرده تا مخاطبین شرق آسیا و خاور میانه را تحت تاثیر خود قرار دهد. از ویژگی که دوچرخه جاینت دارند این است که طراحی خاص و تنوع رنگی بالایی دارند که کمک کرده تا افراد دوچرخه سوار ساده هم نیز جلب این برند شوند. از سری دوچرخه های این برند که در سایت دوچرخستان هم موجود است میتوانیم به سری تالون نیز اشاره کنیم.

4. دوچرخه فوجی (fuji):

یکی از قدرتمند ترین دوچرخه کوهستان به گفته شرکت Advanced Sports International، دوچرخه های فوجی است زیرا، سمبل و نشانی از قدرت و استقامت است. شرکت کمپانی فوجی در تایوان است و یکی از رقیبان سر سخت برند جاینت و ویژگی که دوچرخه های فوجی دارند این است که از طراحی های ایرودینامیک بهره میبرند.

5. دوچرخه کناندل (Cannondale):

شرکت کنوندل ابتکاری که دارد این است که توانسته، قطعات اصلی را در بخشی از کشور کانادا تولید کند و برای مونتاژ قطعات را به کشور چین و تایوان منتقل کند تا بتواند با تمرکزی بیشتر و بهتر کیفیت دوچرخه های خود را بالا ببرد. از ویژگیهای دوچرخه های کناندال این است که از بدنه سبک و دوشاخ های قوی بهره میبرند که باعث شده تا فرد دوچرخه سوار، وزن دوچرخه را احساس نکند و به راحتی مسیرهای سخت را رکابزنی کند.

منبع: