با کاربردهای فراوان ضایعات آهن بازیافتی آشنا شوید

با مزایای زیست محیطی و اقتصادی، برنامه های بازیافت در حال افزایش است و فلز رایج ترین ماده بازیافتی امروزی است. طبق گزارش موسسه آهن و فولاد بازیافت‌ترین ماده روی کره زمین است. فلز را می توان بارها و بارها بدون تخریب هیچ یک از خواص آن بازیافت کرد. در واقع، برخی از فرآیندهای بازیافت امروزه می توانند مواد را بهبود بخشند. به عنوان مثال، یک کوره قوس الکتریکی می تواند فولاد ضایعاتی را پردازش کند تا استحکام و دوام آن را افزایش دهد و حتی برای استفاده در محصولاتی مانند تیرهای ساختمانی یا خطوط راه آهن مناسب تر شود. تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند از فلز بازیافتی استفاده کنند، زیرا قیمت آن کمتر از فلزی است که از سنگ معدن استخراج می‌شود. همه این حقایق، فلز را به یک کاندیدای اصلی برای بازیافت گسترده تبدیل می کند. 

Image for post
Image for post

چگونه از ضایعات فلزی برای تولید محصولات جدید استفاده مجدد می شود؟ 

پس پس از ریختن فلز دور ریخته شده در سطل بازیافت یا تحویل به محوطه های قراضه چه اتفاقی می افتد؟ یک فرآیند چند مرحله ای برای بازیابی فلز ارزشمند انجام می شود. پس از مرحله اول که جمع آوری است، باید مواد مرتب شوند. آلومینیوم، مس، فولاد، برنج، آهن و سایر فلزات جمع آوری شده در یک مرکز بازیافت باید با استفاده از غول پیکر و سایر فناوری ها جدا شوند. سپس مواد جدا شده معمولاً در خردکن های صنعتی بزرگ پردازش می شوند. سپس مواد فرآوری شده قبل از اینکه در ورقه ها یا میله ها برای حمل و نقل جامد شوند، ذوب و/یا خالص می شوند. 

پس از این مرحله نهایی در فرآیند، فلز بازیافتی آماده استفاده در محصولات در طیف گسترده ای از صنایع زیر است:

ساخت و ساز – فلز بازیافتی به طور گسترده در صنایع ساختمانی تجاری و مسکونی استفاده می شود. معمولاً در تیرها، سقف، لوله کشی، لوله کشی و پنجره ها و موارد دیگر استفاده می شود. 

حمل و نقل – غلظت بالایی از فلز بازیافتی در خودروها، هواپیماها، کشتی سازی، ریل قطار و پل ها استفاده می شود.

تولید و صنعتی - اقلام مصرفی جدید مانند لوازم خانگی، تجهیزات و ابزار از مقدار قابل توجهی فلز بازیافتی استفاده می کنند. مصارف صنعتی شامل کانتینرهای صنعتی و حمل و نقل است.

بسته بندی - قوطی های غذا و نوشیدنی شاید شناخته شده ترین استفاده از فلزات قراضه بازیافتی باشد. این بسته بندی معمولاً از آلومینیوم ساخته می شود که فلزی است که از بیشترین صرفه جویی در مصرف انرژی در بازیافت بهره می برد. تولید قوطی‌ها از آلومینیوم بازیافتی 95 درصد انرژی را که در غیر این صورت برای استفاده از مواد غیر بازیافتی مورد نیاز است، ذخیره می‌کند. آلومینیوم می تواند در حدود شصت روز از سطل بازیافت کنار خیابان شما به قفسه فروشگاه مواد غذایی برگردد!

اثاثیه منزل - مبلمان داخلی و خارجی مانند میز، لامپ و صندلی. وسایل روشنایی، فلزکاری های تزئینی مانند نرده ها، و لوازم اداری مانند کمد فایل ها همگی از ضایعات فلزی بازیافتی تولید می شوند.

Image for post
Image for post

چه کسی سود می برد؟

محصولات جدید و ارزان تر تنها مزیت بازیافت ضایعات فلزی نیستند. بازیافت این مواد فواید زیست محیطی بی شماری دارد. در درجه اول، بازیافت ضایعات آهن ، مواد را از محل های دفن زباله دور نگه می دارد، جایی که می تواند مواد شیمیایی را به خاک و آب های زیرزمینی شسته شود. علاوه بر این، صنعت بازیافت فلزات انرژی بسیار کمتری را برای تبدیل ضایعات فلزی به مواد قابل استفاده نسبت به پردازش فلز از سنگ معدن مصرف می کند. استفاده از ضایعات فلزی نیاز به استخراج مواد «بکر» جدید را کاهش می‌دهد و در نتیجه منابع طبیعی را حفظ می‌کند و زمین و زیستگاه‌های طبیعی را مختل نمی‌کند. کاهش مصرف و هزینه انرژی برای محیط زیست بهتر است اما هزینه های تولید را نیز کاهش می دهد که باعث صرفه جویی به مصرف کنندگان می شود.   

اگرچه فلز امروزه یکی از متداول ترین مواد بازیافتی است، اما تنها حدود 30 درصد از فلزات استفاده شده در واقع آن را وارد فرآیند بازیافت می کند. با مزایای بسیار زیاد برای مصرف کنندگان، تولیدکنندگان و محیط زیست، توافق گسترده ای وجود دارد که همه ما باید برای افزایش بازیافت فلز تلاش کنیم.