سرد وگرم شدن اب پکیج


علت سرد و گرم شدن اب پکیج 

در این مقاله به بررسی دقیق این موضوع می پردازیم که چرا اب پکیج  سرد و گرم می شود ؟ و به این سوالات پاسخ میدهیم

 

علت کم و زیاد شدن دمای اب پکیج ؟

علت سرد و گرم شدن اب دوش حمام چیست  ؟

 

Image for post
Image for post

علت سرد و گرم شدن اب پکیج ایران رادیاتور با پکیج های دیگر همانند بوتان یا گلدیران و یا ایساتیس فرق چندانی ندارد و شاید فقط در ریزه کارایی ها و قلقها فرق داشته باشند .
متن زیر تمامی علل شایع این ایراد در پکیج را بازگو میکند :

برای تعمیرات پکیج ایران رادیاتور با شماره

 

09191212489    [sce emoji="call"/]

تماس بگیرید.

رسوب گرفتن مبدل ثانویه و سرد و گرم شدن اب پکیج

شایعترین علت سرد و گرم شدن اب پکیج : در پکیجهای دو مبدله معمولا بعد از گذشت دو سال از شروع کار پکیج , مبدل صفحه ای ( مبدل ثانویه  Plate Heat Exchanger )  جرم می گیرد و باید با اسید شستشو داده شود. البته زمان دو سال تقریبی است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. و این زمان از هفت ماه تا پنج سال متغیر است . شاید 80 یا 90 درصد علت سرد و گرم شدن اب در پکیج های دو مبدله این مورد باشد. (که در پکیج ایران رادیاتور معمولا با بروز ارور 70 به صورت لحظه ای همراه است ) .
در زیر تصویری از مبدل ثانویه میبینید .

[caption id="" align="alignnone" width="230"]

Image for post
Image for post

 Plate Heat Exchanger[/caption]

نوسان در فشار اب پکیج ورودی واحد ساختمان و در نتیجه سرد و گرم شدن اب پکیج

 

https://iranradyator.ir/%d8%b9%d9%84%d8%aa-%d8%b3%d8%b1%d8%af-%d9%88-%da%af%d8%b1%d9%85-%d8%b4%d8%af%d9%86-%d8%a7%d8%a8-%d9%be%da%a9%db%8c%d8%ac-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%aa%d9%88%d8%b1/

 

فشار ابی که وارد واحد مسکونی می شود را چک کنید تا نوسان نداشته باشد ( البته منظورم از چک کردن همان مشاهده با چشم است ) در بعضی مواقع بدلیل تنظیم نبودن پمپ اب ساختمان اب نوسان زیادی دارد و مرتبا فشار اب کم و زیاد می شود و علت سرد و گرم شدن اب پکیج  هم همین موضوع است . پس اول باید پمپ ساختمان را تنظیم کنید و اگر باز هم مشکل سرد و گرم شدن اب پکیج برطرف نشد به سرویسکار پکیج زنگ بزنید .

Image for post
Image for post

 

خرابی ntc ابگرم مصرفی 

سنسور ntc یا همان ترمیستور ابگرم مصرفی معیوب است کار ترمیستور اعلام دمای اب به برد هست و اگر این مقدار اشتباه به برد اعلام شود نتیجتا اب پکیج سرد و گرم می شود . که البته احتمال این مورد کم است .

[caption id="attachment_1545" align="alignnone" width="225"]

Image for post
Image for post

 انتیسی پکیج ntc[/caption]

 

چهارمین دلیل سرد و گرم شدن اب پکیج دیواری :

خرابی فلوسوئیچ

بعضی مواقع زمانی که شیر اب گرم را باز می کنیم اب به خوبی گرم می شود اما زمانی که اب را با سرد مخلوط می کنیم اب به جای ولرم شدن کاملا سرد می شود و این روند مدام تکرار میشود و همین علت سرد و گرم شدن اب پکیج میشود . در این موارد احتمالا می شود گفت اشکال از فلوسوئیچ ( فلومتر یا فلورگلاتور) است. در زیر تصویر یک نوع از فلوسوئیچ پرکاربرد را می بینید .( البته در این موارد که به جای ولرم شدن ناگهان سرد میشود علت ان از رسوب مبدل ثانویه و عدم تنظیم شعله نیز میتواند باشد که تشخیص ان نیاز به تجربه یک سرویسکار دارد .)

[caption id="" align="alignnone" width="158"]

Image for post
Image for post

 فلوسوئیچ ابگرم مصرفی[/caption]

پنجمین علت سرد و گرم شدن اب پکیج دیواری ایران رادیاتور :

کم بودن بیش از حد فشار اب

فشار ابی که وارد پکیج دیواری می شود بیش از حد کم است. در نتیجه حرارت اب بلافاصله بالا می رود و سنسور ntc یا همان ترمیستور اب گرم مصرفی فرمان قطع شعله را می دهد. و این روند مدام تکرار میشود و در نتیجه این دلیل سرد و گرم شدن اب پکیج می شود

 

[caption id="attachment_3045" align="alignnone" width="275"]

Image for post
Image for post

 علت-سرد-گرم-شدن-اب-پکیج[/caption]

ششمین دلیل سرد و گرم شدن اب پکیج ایران رادیاتور :

خرابی ntc شوفاژ
سنسور ntc یا ترمیستور شوفاژ مشکل دارد . هرچند که این اتفاق به ندرت اتفاق می فتد اما ترمیستور شوفاژ ( این به تجربه برام ثابت شده است ) می تواند باعث ایرادهای عجیب و غریب در پکیج دیواری شود از جمله سرد و گرم شدن اب پکیج .

[caption id="attachment_1545" align="alignnone" width="130"]

Image for post
Image for post

 ترمیستور پکیج ایران رادیاتور ntc[/caption]

شعله بلند دستگاه تنظیم نیست و زیاد است

در بعضی موارد تنظیمات شعله پکیج به هم می خورد ( معمولا توسط افراد ناشی ) . نشانه به هم خوردن تنظیم شعله این هست که اب به اندازه کافی گرم می شود دما به سرعت به بالای 60 می رسد و دستگاه برای چند لحظه خاموش می شود و این روند مدام تکرار می شود و همین دلیلی می شود برای سرد و گرم شدن اب پکیج راه حل ان این هست که شعله توسط یک سرویسکار تنظیم شود .

Image for post
Image for post

خرابی پرشر فن وسرد و گرم شدن اب پکیج

پرشر فن خراب است و قطع و وصل میکند یعنی پرشر فن گاهی در ابتدای فرمان درست عمل میکند اما با روشن شدن شعله و افزایش حجم شعله سنسور فن فرمان قطع میدهد و این امر مرتبا تکرار میشود .به همین علت اب پکیج سرد و گرم می شود. این مورد نیز به ندرت اتفاق می افتد ولی محتمل است و به تجربه دیدم این مورد را .

[caption id="attachment_3048" align="alignnone" width="250"]

Image for post
Image for post

 Cooling and heating of package water[/caption]

 

رسوب گرفتن مبدل اصلی پکیج  

مبدل اصلی یا مبدل اولیه جرم گرفته است .البته این مورد فقط در دستگاهای دو مبدل اتفاق می افتد ( یا بهتر بگویم فقط در دستگاههای دو مبدله است که جرم گرفتن مبدل اولیه باعث سرد و گرم شدن اب میشود وگرنه در دستگاه تک مبدل رسوب گرفتن علایم دیگری دارد ). زمانی که مبدل اولیه جرم می گیرید به تبع ان گردش سریع اب و تبادل حرارتی مختل می شود و سنسور ntc شعله را قطع می کند در نتیجه همین علت سرد و گرم شدن اب پکیج می شود .
در زیر تصویر مبدل اصلی پکیج دو مبدل را می بینید

[caption id="" align="alignnone" width="154"]

Image for post
Image for post

 مبدل اصلی پکیج[/caption]

خرابی پمپ  ونوسان دما در اب پکیج دیواری

پمپ ضعیف شده است . یا سرعت پمپ روی حالت کند تنظیم شده است . البته در عمل این مورد هم کمتر اتفاق می افتد تا باعث سرد و گرم شدن اب پکیج شود . این مورد فقط در پکیجهای دو مبدله اتفاق می افتد زیرا در پکیجهای تک مبدل پمپ درگیر نیست .

Image for post
Image for post

 

 

علت یازدهم سرد و گرم شدن اب پکیج دیواری :

 

در دستگاهایی که با فلومتر کار میکنند خرابی فلومتر و اشتباه اعلام کردن دبی باعث میشود تا اب مصرفی سرد و گرم شود احتمال این مورد هم بسیار کم هست . ( به تجربه همچین چیزی را در پکیجهایی که کار میکنم ندیدم و تنها یک احتمال روی کاغذ است که میتواند از علتهای سرد و گرم شدن باشد )

 

Image for post
Image for post

 

روشن و خاموش شدن مکرر شعله دستگاه

به دلایل مختلف گاهی شعله دستگاه به طور ثابت روشن نیست و مرتبا ( مثلا هر دو ثانیه یکبار ) خاموش روشن میشود در نتیجه وقتی شعله ثابت نباشد اب سرد و گرم می شود . به عنوان مثال در پکیج ایران رادیاتور بودن فلنچ دود در بعضی مواقع باعث همین موضوع میشود که باید برداشته شود . البته ممکن است روشن خاموش شدن مکرر دلیل دیگری داشته باشد .

 

علت سرد و گرم شدن اب پکیج ایران رادیاتور

 سرد و گرم شدن اب پکیج ایران رادیاتور

 سردوگرم شدن اب پکیج

دلیل سرد و گرم شدن اب

 

چرا اب پکیج سرد و گرم می شود .؟؟

 

چرا اب پکیج سرد و گرم می شود .؟؟

شایعترین علت سرد و گرم شدن اب پکیج : در پکیجهای دو مبدله معمولا بعد از گذشت دو سال از شروع کار پکیج , مبدل صفحه ای ( مبدل ثانویه  Plate Heat Exchanger )  جرم می گیرد و باید با اسید شستشو داده شود

Image for post
Image for post

ایا خودم میتونم این مشکل رو حل کنم ؟

در موارد خیلی کمی اصلا علت بیرون از پکیج هست پس نیاز به تعمیر نیست . مقاله رو بخونید تا خودتون متوجه بشید :
دلایل سرد وگرم شدن اب پکیج
 

Image for post
Image for post