ونیر کامپوزیت سرامیکی دندان

ونیر دندانی چیست؟ 

امروزه‌ با استفاده‌ از ونیر کامپوزیت دندان، می توان یکی‌ از بهترین درمان ها را برای‌ ایجاد لبخندی زیبا در بیماران انجام‌ داد. در یک تعریف می توان این‌گونه عنوان‌ کرد که ونیر کامپوزیت دندان، ترکیبی‌ از مواد زمینه‌ای هستند که‌ در اثر ترکیب ذراتی به‌ نام فیلر به‌ استحکام بالایی‌ دست خواهند یافت. به‌ عبارت دیگر این‌ ترکیب خمیری‌ شکل‌ است به‌ وسیله تابش نور در طول موج خاص به صورت سفت و سخت در خواهد آمد. بعد از سفت‌شدن، بوسیله پولیش دادن‌ به‌ آن‌ شکل مناسب‌ می دهند تا در دهان موجب‌ اذیت کردن‌ دیگر دندان ها نشود.

معایب کامپوزیت ونیر

Image for post
Image for post

هیچ روش دندانپزشکی زیبایی بدون معایب وجود ندارد ، و روکشهای کامپوزیت نیز از این قاعده مستثنی نیست. رزین های مورد استفاده در روکش کامپوزیت ونیر به اندازه لمینت دندان سرامیکی قوی نیستند ، بنابراین احتمال تراشیدن و خراشیدن کامپوزیت دندان بیشتر است. از طرف دیگر ، انجام کامپوزیت ونیر نسبتاً آسان است و به یک جلسه دندانپزشکی نیاز دارند. به همین ترتیب ، ونیر کامپوزیت به مرور زمان شفافیت خود را از دست می دهند ، اما جلا دادن مجدد کامپوزیت نسبتاً آسان است.

مسئله بزرگتر این است که ونیرهای کامپوزیت با گذشت زمان تیره تر می شوند و همچنین در برابر لکه گیری آسیب پذیرتر هستند. طول عمر کامپوزیت دندان حدود 7-10 سال است. پس از اتمام عمر کامپوزیت ونیر ، آنها نیاز به تعویض دارند.

در مقایسه ، روکشهای لمینت دندان قوی تر هستند و در برابر آسیب و تغییر رنگ مقاوم تر هستند. طول عمر لمینت دندان نزدیک به 15-20 سال است.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت دندان؟ این فقط به وضعیت شما بستگی دارد. یک قرار ملاقات با دندانپزشک را تعیین کنید تا متخصص دندانپزشک زیبایی گزینه های موجود برای شما را ارزیابی کند!

مراحل کامپوزیت دندان

اگر شما کاندید مناسبی برای کامپوزیت باشید و دندان هایتان مشکلی نداشته باشد، تنها در دو جلسه میتوانید دندان هایتان را کامپوزیت کنید. مرحله اول شامل معاینه اولیه است. به این صورت که بیمار با مراجعه به مطب دندانپزشکی توسط متخصص مورد بررسی قرار میگیرد. پزشک وضعیت دندانها، رابطه فک بالا و پایین نسبت بهم و وضعیت قرارگیری دندان نسبت به لب را بررسی میکند. اگر تناسب لازم برای کامپوزیت دندان برقرار باشد، وارد مرحله دوم می شوید.

در مرحله دوم، کامپوزیت در یک جلسه حدودا پنج ساعته برای هر فک بر روی دندانهایتان شکل داده می شود. کامپوزیت در مطب و توسط دندانپزشک متخصص انجام می شود.

طول عمر ونیر کامپوزیت

به طور معمول ونیر کامپوزیت ها بین هفت الی ده سال طول عمر و ماندگاری دارند اما این مدت زمان می تواند به فاکتورهای مختلفی به خصوص بهداشت دهان و دندان شما بستگی داشته باشد. ممکن است بعد از چندین سال کامپوزیت ونیر هم مانند دندان های معمولی دچار لب پریدگی و یا شکستگی شود، اما اغلب در ابتدای کار دندانپزشک در مورد ماندگاری روکش ونیر صحبت می کند.

یکی از نکات مثبت ونیر کامپوزیت این است که اگر به هر دلیلی آسیب ببیند، در بیشتر مواقع می توان به راحتی آن را درمان کرد اما اگر روکش لمینت دندان دچار آسیب دیدگی جزئی شود می توان آن را تعمیر کرد اما در صورت آسیب دیدگی شدید، لمینت سرامیکی جدیدی جایگزین می شود.

قیمت کامپوزیت چقدر است؟

Image for post
Image for post

هزینه کامپوزیت دندان می‌تواند بسته به هر فرد متفاوت باشد، بنابراین بسیار مهم است که قبل از شروع در مورد هزینه و گزینه‌های درمان با متخصص دندانپزشک خود صحبت کنید.

برای اطلاع از هزینه ونیر کامپوزیت دندان با مطب دندان پزشکی دکتر مریم محمدی تماس بگیرید.

هم چنین شما می توانید از طریق صفحه تماس با ما ، جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با دکتر مریم محمدی در ارتباط باشید.

منبع: