قیمت عصب کشی و روکش دندان در کرج

روکش دندان چیست ؟

روکش دندان ( crown یا dental cap) نوعی رستوریشن دندانپزشکی است که مانند یک کلاه به طور کامل روی تاج دندان یا بخش پروتزی ایمپلنت دندانی (اباتمنت ) قرار میگیرد. روکش دندانی اغلب بر روی دندان هایی استفاده میشود که به صورت گسترده ای تخریب شده اند. روکش ها معمولا با موادی به نام سمان دندان(چسب روکش) به دندان چسبانده میشوند .

روکش دندان همان چیزی هست که از آن بعنوان پروتز ثابت دندان یاد میشود.روکش دندان میتواند از جنس سرامیک و یا فلز ویا ترکیبی از هر دو باشد  که پس از قالبگیری از دندان در مطب توسط دندانپزشک شما،به لابراتوار دندانسازی فرستاده میشود تا توسط تکنسین دندانسازی ساخته شود. 

چه زمانی از روکش دندان استفاده نمی‌شود؟

روکش دندان هرچند یک روش ترمیمی قابل قبول و بسیار رایج است، اما به دلیل تهاجمی بودن روند درمان، به هر شخصی توصیه نمی‌شود. در اقع ترجیح این است که ابتدا با کمک روش های محافظه کارانه تر، دندان را نجات دهیم.  زیر برای نصب تمامی انواع روکش ها، دور تا دور دندان باید تراشیده شده و از بافت دندانی کاسته شود تا فضا برای قرار گرفتن روکش و ضخامت آن بر روی دندان فراهم گردد.

به همین دلیل بهتر است در ابتدا، طرح درمان های محافظه کارانه تر مانند لمینت سرامیکی، کامپوزیت ونیر، ترمیم های کامپوزیتی و بیلداپ های دندانی مد نظر قرار گیرد. در صورت از دست رفتن زیاد بافت دندان و عدم امکان بکارگیری هر کدام از این درمان ها، آن گاه روکش کردن دندان انتخابی ناگزیر و نهایی باشد.

انواع روکش دندان

Image for post
Image for post

روکش های دندان از نظر مواد سارنده به چند دسته تقسیم می‌شوند در زیر به بررسی این موارد می‌پردازیم.

روکش استیل رنگ ثابت

یکی از ارزان‌ترین روکش‌های دندان، استفاده از روکش با جنس استیل است اما این نوع روکش، موقت بوده و معمولا برای دندان‌های آسیابی کودکان استفاده می شود. رنگ روکش دندان استیل از نام آن مشخص است.

روکش دندان تمام فلز

این روکش ها کاملا از جنس فلز هستند که هم به رنگ زرد و هم به رنگ سفید موجود است. از مزایای این روکش می‌توان به تراش کم دندان هنگام روکش، مقاومت بالایشان که هنگام جویدن و گاز زدن هیچ ایرادی پیدا نمی کنند و عمر بالای آنها اشاره کرد. اما رنگ روکش تمام فلزی را می توان بزرگ ترین عیب آن دانست.

روکش های تمام سرامیک : این روکش ها با توجه به نام آن ها به طور کامل از نوعی چینی مانند پرسلن ساخته می شوند. این روکش ها در مقایسه با روکش های تمام فلزی بسیار طبیعی تر به نظر می رسند چون که هیچ نوع فلزی در ساخت آن ها بکار نرفته است و به همین دلیل لبه فلزی در روکش های تمام فلزی دیگر در این نوع روکش ها دیده نمی شود. اما ساختار این روکش ها نسبت به روکش تمام فلزی ضعیف تر است و به همین دلیل از روکش تمام سرامیک فقط برای دندان های قدامی یا همان دندان های جلو استفاده می شود.

روکش های تمام رزین : این نوع از روکش ها به طور کامل از جنس کامپوزیت رزین ساخته می شوند و به همین دلیل هزینه آن ها نسبت به روکش های دیگر همرنگ دندان کمتر است و اما باید گفت که این روکش ها از استحکام کمتری نیز برخوردارند و مستعد فرسایش بیشتری هم هستند.

قیمت روکش دندان چقدر است؟

هزینه‌ی تاج دندان می‌تواند بسته به محل زندگی شما و نوع تاجی که انتخاب می‌کنید متفاوت باشد. مثلاً تاج‌های پرسلنی معمولاً گرانتر از تاج‌های طلا هستند که به طور معمول از تاج‌های ذوب شده به فلز از جنس پرسلن گران ترند. به طور کلی، هزینه‌ی هر تاج دندان بین 800 تا 1500 دلار یا بیشتر است. هزینه‌ی تاج معمولاً به طور کامل تحت پوشش بیمه نیست. برای اطمینان از این مسئله، با شرکت بیمه دندانپزشکی خود مشورت کنید.

روکش دندان در بازگرداندن زیبایی و عملکرد دندان‌ها نیز مفید است. هزینه کل بستگی به درمانی دارد که برای دندان های خود نیاز دارید. همچنین نوع روکش‌هایی که انتخاب می‌کنید نقش مهمی در پرداختی شما دارد. از این نظر، هزینه روکش در هر دندان متفاوت خواهد بود.

Image for post
Image for post

ارزانترین نوع روکش دندان کدام است؟

هزینه ی روکش دندان بستگی به نوع و جنس روکش و هزینه ی لابراتوار دارد. هر چقدر از کیفیت بالاتری استفاده شود هزینه ی آن نیز بیشتر است. معمولا ارزانترین نوع روکش دندان، روکش سرامیکی فلزی (پرسلن باند شده به فلز) است که این مدل نیز بر اساس آلیاژ به کار رفته در ساخت، قیمت های متفاوتی دارد. اما به طور کلی بر اساس آلیاژ مرسوم در لابراتوارها این نوع روکش به صرفه تر است.

منبع