تفاوت لمینت سرامیکی با لمينت كامپوزيتی

نمونه کار لمینت سرامیکی دندان

Image for post
Image for post

نمونه کار کامپوزیت ونیر

Image for post
Image for post

یکی از سوالات بسیاری از مراجعین به مطب دندان پزشکی تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان است. بنابراین لازم است در ابتدا راجع به این دو نوع ونیر توضیحاتی ارائه شود. لایه های نازکی که روی دندان ها قرار می گیرد اصطلاحا ونیر نام دارند. دو نوع ونیر دندانی وجود دارد: لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت.

لمینت دندان و ونیر کامپوزیت هر دو از روش های زیبایی می باشند که بسته به نیاز فرد انتخاب و سبب اصلاح طرح لبخند می شود. 

برای انجام هر یک از دو روش درمانی در ابتدا دندان پزشک دندان ها را معاینه نموده و سپس با توجه به شکل و فرم دندان ها و نحوه قرارگیری آن ها ، درمان را آغاز می نماید. 

لمینت سرامیکی دندان

Image for post
Image for post

لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر نوعی از روش های زیبایی است که برای اصلاح دندان هایی که کج یا بد شکل هستند، ترمیم دندان های شکسته یا ترک خورده ، دندان های دچار لکه یا  رنگ بد کاربرد دارد. پروسه درمان حدود 2 تا 3 هفته زمان لازم دارد و به این صورت است که پس از تراش دندان و قالب گیری ، لمینت های سرامیکی توسط لابراتوار دندانپزشکی ساخته و آماده نصب می شود.

ونیر کامپوزیت دندان

Image for post
Image for post

در این روش پس از انجام معاینات، طی چند ساعت، ونیر کامپوزیت بر روی دندان ها فرم داده می شود و در صورتی که اصولی و درست انجام شود سبب التهاب لثه یا عفونت و یا تغییر رنگ نمی گردد. در روش کامپوزیت، نیازی به تراش دادن و قالب گیری نیست. 

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت دندان

Image for post
Image for post

ماندگاری و طول عمر

لمینت های سرامیکی طول عمر بالاتری نسبت به کامپوزیت ونیر دارند. ماندگاری لمینت حدود 10 تا 15 سال است. کامپوزیت حدود 5 تا 7 سال دوام دارد. 

مدت زمان نصب

مدت زمان نصب لمینت سرامیکی 2 تا 3 جلسه طول می کشد. تراش دندان، قالب گیری، ارسال به لابراتوار و نصب بر روی دندان تمام موارد انجام لمینت سرامیکی می باشد. اما کامپوزیت ونیر یک جلسه بیشتر زمان نمی برد.

مقاومت و استحکام

با توجه به اینکه لمینت در لابراتوار دندان پزشکی ساخته می شود از استحکام و مقاومت بالاتری نسبت به کامپوزیت برخوردارند چرا که کامپوزیت با استفاده از نور آبی سفت می گردد و مقاومت کمتری دارد.

هزینه

با توجه به مراحل آماده سازی، لمینت نسبت به کامپوزیت هزینه بالاتری دارد. ونیر کامپوزیت به مراتب کم هزینه تر از لمینت می باشد.

لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت ونیر

Image for post
Image for post

در ابتدای امر لازم است به این موضوع اشاره نماییم که در انتخاب پزشک متخصص دقت کنید و حتما به سراغ متخصص بروید. از سپردن دندان هایتان به افراد غیرمتخصص خودداری کنید. چرا که هزینه نهایی خراب شدن دندان هایتان بیشتر خواهد بود.

در درجه بعدی باید به این امر توجه شود که هدف و خواسته فرد برای انجام درمان چیست : از بین بردن لکه های دندانی ، رنگ بد یا درمان فاصله بین دندانی و..

از لحاظ میزان بودجه و هزینه روش های درمانی و مقرون به صرفه بودن نیز باید نوع انتخاب مورد توجه قرار گیرد.

برای دریافت ویزیت و مشاوره رایگان با مطب دندانپزشکی زیبایی دکتر مریم محمدی تماس بگیرید.