خانه / کتاب / ادبیات / دانلود کتاب لهجه بخارایی ـ دانلود کتاب لهجه بخارایی با لینک مستقیم

دانلود کتاب لهجه بخارایی ـ دانلود کتاب لهجه بخارایی با لینک مستقیم

سی سال پیش که این کتاب نخستین بار به چاپ می رسید ، چابخانۀ دانشگاه مشهد با همت استادان دلسوز و دانشوری چون شادروانان دکتر غلامحسین یوسفی و کتراحمد علی رجایی بخارایی [مولف کتاب حاظر ] به تازگی تأسیس شده بود .

در آن سالها انگیزۀ مولف کتاب برای فراهم آوردن این پژوهش ، چیزی نبود جز دلبستگی به سرزمن اجدادی خویش «بخارا» و ایجاد پیوستگی با همزبانان همفرهنگی که از سالها پیش از آن میان ما و آنان فاصله افتاده بود . اکنون که پس از سی سال این کتاب بار دیگر به زیور چاپ آراسته می شود ، بخارایی عزیز ـ که اینکه با روی آوردن دوباره به زبان فارسی می تواند به ما نزدیکتر باشد ـ خود را به داشتن چنین پژوهشی نیازمند می بیند ، بگذاریم از اینکه در ایران هم سالها بود چاپ نخستین این کتاب در بازار موجود نبود و خوانندگان و مشتاقان پژوهشهای لهجه شناسی از داشتن آن مرحوم بودند .

به دلیل این نیاز مضاعف و هم به دلیل آنکه تحقیق شادروان رجایی صمیمانه و از سر اعتقاد و در نتیجه استوار و قابل اطمینان بود ، بر آن شدیم که به تجدید چاپ کتاب اقدام کنیم .

خوانندگان گرامی توجه دارند که چاپ نخست این کتاب با امکانات سی سال پیش یک چاپخانۀ تازه تاسیس صورت گرفت و در بسیاری موارد و از آن جمله انتخاب حرف لاتین و نشانه های خاص تلفظ ، محدودیت داشته است . برای مراعات جانب امانت ، در شیوۀ کار و آوانگاری و واژها هیچ گونه تصرفی به عمل نیامد . با این حال اشتباهات فراوان چاپی که برخی از آنها در « خطا و صواب » کتاب آمده بود ، تصحیح شد و تمام کتاب برابر شیوه نامۀ جاری انتشارات دانشگاه فردوسی ویراش گردید .عنوان کتاب در چاپ نخستین از سر تواضع ، یاد داشتی درباره لهجه بخارایی انتخاب شده بود که چون در این فاصله تنها با نام لهجۀ بخارایی به شهرت رسیده ، برای چاپ حاظر همین عنوان مشهور را برگزیدیم .

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

برای دسترسی به این قسمت وارد سایت شوید یا اگر عضو نیسید از این قسمت عضو شوید Register

همچنین ببینید

دانلود کتاب لغات لهجه ی تبریز ـ دانلود کتاب لغات لهجه ی تبریز با لینک مستقیم

تبریز شهری است بر بلند ای تاریخ که زمان پیدایش آن نا مکشوف است . …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *