خانه / کتاب / ادبیات / دانلود کتاب خفیه نگاری خشونت در سرزمین آدم لتی ها ـ دانلود کتاب خفیه نگاری خشونت در سر زمین آدم لتی ها با لینک مستقیم

دانلود کتاب خفیه نگاری خشونت در سرزمین آدم لتی ها ـ دانلود کتاب خفیه نگاری خشونت در سر زمین آدم لتی ها با لینک مستقیم

کودکی ها ، قصه ای می خواندیم که روایت جهرمی آش آدم لتی نام دارد ، یعنی نصفه آدم.

پادشاهای بود که گنج اش را دیوی ربوده بود و پیرانه ، فرزندی نداشت که مال از دست رفته اش را برگرداند . روزی درویشی می آید سیبی به او می دهد و می گوید نصف اش را خودت بخور ونصف دیگرش را بده به زن آت بخورد . در نتیجه دوتا پسر گیرشان می اید ،یکیسالم ویکی آدم ـ لتی که یک چشم ، یک گوش ،یک دست و یک پا دارد . هردو پسر به دنبال گنج می روند . پس سالم در برابر ترفندها و معما هی دیو و دختر دیو در می ماند و جان خودرا از دست می دهد . ولی آدم ـ لتی با کمک گرفتن از دانش دختر دیو و نهایتا با شکنجه کردن و وادار کردن او به همکاری ، از محل گنج آگاه می شود و پیروز باز می گردد.ظاهرا معمای ابو الهول ایرانی ، به جای آموزه ی خودت را بشناس آموزه ای دیگری پیش روی انسان ایرانی می گذارد : نیمه ی دیگرت را بشناس ! آموزه ی آدم ـ حوایی و بنیادین که درونمایه ی بیشی از داستان های هدایت و شعرهای فروغ را هم به خود اختصاص می دهد . توجه برانگیز این که ابو الهول یونانی نمیه ـ زن و نیمه ـ حیوانی است که مردانی را به پرسش می گیرد که اگر موفق به پاسخ نشوند ، جان خود را از کف می دهند .

خشونت در ادبیات و تاریخ

از سویی دیگر، شکنجه کردن دختر دیو ، اشاره به این اصل دارد که نیروی خیر برای رسیدن به مقصود خود ، به همان ابزاری دست می یازد که ظاهرا نیروی شر بر آن استوار است : خشونت ، کاربرد خشونت از سوی عاملان خیر در وقایع اجتماعی ـ مثل همین افسانه ـ به همان اندازه رد پای خود را به جای گذاشته است که از سوی عاملان شر.

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

برای دسترسی به این قسمت وارد سایت شوید یا اگر عضو نیسید از این قسمت عضو شوید Register

همچنین ببینید

دانلود کتاب لغات لهجه ی تبریز ـ دانلود کتاب لغات لهجه ی تبریز با لینک مستقیم

تبریز شهری است بر بلند ای تاریخ که زمان پیدایش آن نا مکشوف است . …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *