خانه / کتاب / ادبیات / دانلود کتاب فرهنگ نام آواها در زبان فارسی ـ دانلود کتاب فرهنگ نام آواها در زبان فارسی با لینک مستقیم

دانلود کتاب فرهنگ نام آواها در زبان فارسی ـ دانلود کتاب فرهنگ نام آواها در زبان فارسی با لینک مستقیم

سخن در نام آواست . نام آوا واژه است اما نه واژۀ معمولی زبان ، واژه ای است طبیعی و واقعی ، نه قرار دادی و مصنوعی . برای روشن شدن قضیه باید گفت که هر واژه همچون سکه دو رویه دارد : رویۀ لفظ و رویۀ معنی . لفظ بر معنی دلالت دارد [لفظ دال است و معنی مدلول ] اما چگونه دلالتی ؟ آیا این دلالت طبیعی ذاتی و خودبخودی است ؟بدونه گونه که دود بر آتش دلالت دارد و هلال بر اوایل یا اواخر ماه ؟ یا اینکه قرار دادی و وضعی است ؟ همانند دلالت چراغ سبز راهنمایی بر عبور آزاد یا نقطه بر پایان جمله ؟

این پرسشی است که از دیر باز ذهن دانشمندان رابه خود مشغول داشته است .در یونان باستان به گفتۀ افلاتون ، کراتیلوس [cratylus] ، که طبیعت گرا بود ، باور داشت که همۀ واژه ها با مفاهیم حود در رابطه ایطبیعی دارند . در بعضی واژه ها این رابطه آشکار است و افراد عادی هم ان را در می یابند . از این قبیل است واژهای کوکو ، میو میو ، شر شر ، جرینک که بر صدای فاخته ، گربه، ریزش آب ، شکستن شیشه دلالت دارند . در بعضی دیگر رابطۀ  طبیعی واضح نیست و تنها فلاسفه به آن پی می برند . از این نوع می توان واژۀ «پر » را نام برد که از صدای به هم خوردن بال پرندگان تقلید شده است یا واژۀ « زنگ» که پژواک صدای جرس و نام دیگر جرس است . یا واژۀ « لک لک » که از صدای به هم خوردن نوک این پرنده تقلید شده و در فرهنگ ها آن را « لق لق » ضبط کرده اند . به هر حال فلاسفۀ طبیعت گرای یونان باستان معتقد بودند که میان لفظ معنی کلمه ، پیوند طبیعی وجود دارد .

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

برای دسترسی به این قسمت وارد سایت شوید یا اگر عضو نیسید از این قسمت عضو شوید Register

 

همچنین ببینید

دانلود کتاب لغات لهجه ی تبریز ـ دانلود کتاب لغات لهجه ی تبریز با لینک مستقیم

تبریز شهری است بر بلند ای تاریخ که زمان پیدایش آن نا مکشوف است . …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *