خانه / کتاب / ادبیات / دانلود کتاب فرهنگ لغات زبان مخفی ـ دانلود کتاب فرهنگ لغت زبان مخفی بالینک مستقیم

دانلود کتاب فرهنگ لغات زبان مخفی ـ دانلود کتاب فرهنگ لغت زبان مخفی بالینک مستقیم

زبان حافظه جامع است و تصویر حافظۀ هر جامعه در زبان آن جامعه منعکس است . زبان مثل قالبی است که تجزیه و افکار و ذهنیات جوامع را می توان در آن ریخت و از نسلی به نسل دیگر منتقل کرد .هر چند جامعه همگن باشد تفاوت های در افراد آن هست . شغل و مکان سکونت و میزان تحصیلات و اصل و نسب و وابستگی قومی و سابقه فرهنگی و مذهب افراد جامعه باعث ایجاد گروه های می شود که آن ها را گرو ها با طبقه های اجتماعی می نامند . این گروها یا طبقات دارای هنجارهای گروهی هستند . یعنی هنجارهای که همه اعضاء آن گروه آن را پذیرفته اند و متعهد به رعایتشان هستند.

زبان یک رفتار اجتماعی است . هر جامعه که به زبانی واحد تکلم می کند ملزم به رعایت این رفتار است . گروهای اجتماعی موجود در هر جامعه نیز تابع قواعد کلی زبان آن جامعه هستند . اما چون از طرفی دارای هنجارهای گروهی خاص خود نیز هستند در زبان جامعه تغیراتی متناسب با هنجارهای گروهی خود می دهند . و این یکی از راهای به وجود آمدن گونه های اجتماعی زبان است . بدین معنی که زبان جامعه مفروض بسته به تمایلات و سلایق و اعتقادات گروهای اجتماعی رفته رفته همگنی اش از دست می رود و گونه های تا حدی متفاوت با آن زبان به وجود می آید.

افراد هر جامعه دانشی دربارۀ زبان خود در ذهن دارند . این دانش دربارۀ صدهای زبان و قواعد ترکیب آنها و ساختمان داخلی کلمات و شیوه ترکیب آن ها بایکدیگر و روابط معنایی آنهاست . چون افراد گروهای اجتماعی تابع هنجار های گروهی هستند تا آن جا که هنجارهای مذکور آن ها را مجاز کند دست به تغییر در زبان جامعه ای کلی که گروه آنها به آن تعلق دارد می زنند . به گفته ای این تغییرات محدود و دارای حدود و ثغوری است . از این رو است که گونه های اجتماعی زبان تغییری در دانش کلی زبان جامعه به وجود نمی آورند و دانش زبان گویشوران زبان هر جامعه با و جود گونه ها یکسان باقی می ماند .

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

برای دسترسی به این قسمت وارد سایت شوید یا اگر عضو نیسید از این قسمت عضو شوید Register

همچنین ببینید

دانلود کتاب نوای گفتاری در فارسی ـ دانلود کتاب نوای گفتاری در فارسی با لینک مستقیم

دهها سال است که زبان شناسان ، زبان های چون انگلیسی را از هر نظر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *