خانه / کتاب / ادبیات / دانلود کتاب فرهنگ قافیه در زبان فارسی ـ دانلود کتاب فرهنگ قافیه در زبان فارسی بالینک مستقیم

دانلود کتاب فرهنگ قافیه در زبان فارسی ـ دانلود کتاب فرهنگ قافیه در زبان فارسی بالینک مستقیم

به هر حال شاعر هرچه باقافیه آشناتر باشد ـ حتی در سرودن شعر ناب ـ قافیه راحت تر در شعرش می نشیند. به همین دلیل شاعرانی که در روستاها هستند و سواد ندارند و با شعر و فنون شعر از جمله با قافیه آشنا نیستند و صرفأ بر مبنای قریحۀ شاعرانه شعر می سرایند معمولا اشعارشان در دو بیت است و با سه قافیه که گاه غلط نیز هست ؛ حال آن که اگر این شاعران اهل دانش بودند و با فنون ادب و از جمله واژهای قافیه آشنا ، مسلما نه تنها قافیه شعرشان هر گز غلط نمی بود بلکه می توانستند اشعار طولانی و نغز تر بسرایند.

ـ واژهای هم قافیه

سرودن شعر قافیه دار از زبان ها آسانتر است مانند زبان عربی زیر واژهای هم قافیه در آن زبان بسیار است ،به همین دلیل بعضی از متقدان ادب عرب معتقدند ضرورتی ندارد که در ادب عرب شعر بی قافیه سروده شود .

در زبان فارسی نیز واژه های هم قافیه بسیار است ، البته در بعضی از قافیه ها مانند ؛ قافیه «آ» با بیش از 2500واژه و قافیه «اب» با بیش از 400 واژه و قافیه « ا» با بیش از 1000 واژه و غیره . در بعضی از قافیه ها تعداد واژه کم است ؛ مانند «وش» در فروش ، گوش ، جوش ، خروش ، …بعضی از واژها اصلأ هم قافیه ندارند مانند گوژ.

آیا تاکنون فرهنگ قافیه به زبان فارسی نوشته شده !

فرهنگ قافیه یعنی فرهنگی که در واژهای هم قافیه و پربسامد در آن به صورت الفبایی آمده باشد در زبان فارسی موجود نیست ، تنها اطلاعی که در مورد فرهنگ قافیه در دست است اشاره ای است که نظامی عروضی در چهار مقاله در مقاله شاعری کرده است.

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

برای دسترسی به این قسمت وارد سایت شوید یا اگر عضو نیسید از این قسمت عضو شوید Register

همچنین ببینید

دانلود کتاب نوای گفتاری در فارسی ـ دانلود کتاب نوای گفتاری در فارسی با لینک مستقیم

دهها سال است که زبان شناسان ، زبان های چون انگلیسی را از هر نظر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *