خانه / کتاب / ادبیات / دانلود کتاب فرهنگ آذربایجانی به فارسی ـ دانلود کتاب آذر بایجانی به فارسی بالینک مستقیم

دانلود کتاب فرهنگ آذربایجانی به فارسی ـ دانلود کتاب آذر بایجانی به فارسی بالینک مستقیم

پیشگفتار

لغت اساسی ترین ابزار و مصالح زبان و ارتباط اجتماعی است که راه پیچ و خم را پا به پای  تاریخ هر قوم و ملت پیموده و می پیماید.

در تعریف لغت گفته اند : آوایی است که دارای معنی باشد و مقصودی را برساند و با علامت و نشانه های نوشته شود.

جمع آوری و تدوین لغات هر زبان برای حفظ و شرح معنی و کاربرد آنها  از خدمات رایج و ضروری است .در امر تدوین وظیفۀ مؤلف ضبط درست تلفظ لغات و بیان دقیق مفاهیم و کاربرد آنهاست . مؤلف واضح لغت نیست بلکه باید با امانت و دقت آنچه در گفتار و نوشتار به کار رفته و می رود گرد آورد.

به عبارت دیگر ، وظیفۀ تدو.ین کنندۀ فرهنگ لغات زبان به کار ستاره شناس می ماند که وضح موجود با گذشته ستارگان را مطالعه و برسی می کند ، نقشه استقرار آنها و خصوصیات هر یک یا هر گروه را بر اساس استنباط علمی بیان می دارد و قوانین حاکم بر آنها را کشف و تبیین می نماید ، و مجاز نیست مکان و شکل آنها را به هر ملاحظاتی تغییر دهد . زبان شناسی و فرهنگ نویسی نیز مقتضی واقع گرایی است . استخراج لغات و کاربرد آنها از گویش مردم و ادبیات شفاهی و کتبی آن زبان باید با آمنت داری کامل صورت گیرد .

زبان آذربایجانی یا ترکی ایرانی که میلیونها تن از هموطنان ما بدان تکلم می کنند ، زمینۀ بکر و گسترده ای است که از هر جهت بخصوص از لحاظ جمع آوری و تدوین لغات کار پیگیر و مداومی را می طلبد .البته دست یا زیدن به چنین کوششی مستلزم حل مشکلات بس فراوان و پیچیده است.چه ، علاوه بر دشواری های ک تدوین کنندگان فرهنگ لغات در هر زبانی با آن روبه رو هستند .

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

برای دسترسی به این قسمت وارد سایت شوید یا اگر عضو نیسید از این قسمت عضو شوید Register

همچنین ببینید

دانلود کتاب نوای گفتاری در فارسی ـ دانلود کتاب نوای گفتاری در فارسی با لینک مستقیم

دهها سال است که زبان شناسان ، زبان های چون انگلیسی را از هر نظر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *