خانه / کتاب / ادبیات / دانلود کتاب فارسی هروی ـ دانلود کتاب فارسی هروی با لینک مستقیم

دانلود کتاب فارسی هروی ـ دانلود کتاب فارسی هروی با لینک مستقیم

دیباچه

اگر بخواهیم همۀ تواناییهای زبان فارسی را در مسیر استحکام فرهنگی و رویارویی جدی با هجوم واژه ها و مفاهیم بیگانه به نظر آوریم و مثلا در فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای آن چاره ای بیندیشیم ، از روی آوردن به لهجه ها ، به ویژه لهجه های اصیل و ریشه دار فارسی در هر کجا که باشد ، نا گزیر خواهیم بود . در این مورد خاص بطور استثنایی باید به قلمرو زبان فارسی ـ فارغ از مرزهای جغرافیایی ایران ـ بیندیشیم و از آن میان افغانستان و تاجیکستان به عموان دو کانون عمده برای حفظ اصالت های فارسی از اهمیت ویژه ای بر خوردار است .

هرات یکی از چهار شهر عمدۀ خراسان قدیم بوده است و سه شهر دیگرش : بلخ ، نیشابور و مرو . به دلایل گوناگون تاریخی ، فرهنگی ، جغرافیایی اجتماعی لهجۀ مردم هرات از دیگر شهرهای خراسان قدیم دست نخورده تر و اصیل تر باقی مانده و پرداختن جدی و همه جانبه به ویژگی های دستوری و واژگانی آن برای سرو سامان دادان به وضعیت کنونی زبان فارسی ، لازمه تر و سزاوارتر می نماید.

در تحقیق حاظر دانشمند گرامی آقای محمد آصف فکرت با اهلیت لازم به تعهد این مهم کمر بسته و با برسی دستوری و زبانشناسی و گرد آوری کمیت در خوری از واژهای رایج در هرات امروز و پی جویی برخی از این واژها در پاره ای از متون مشهور منطقه هرات یعنی الابنیه عن حقالق الادویه ، طبقات الصوفیه ، کشف الاسرار و ارشادالزارعه و همچنین در پهنۀ شعر فارسی ، پژوهش سزاوار توجهی در این لهجۀ اصیل و توانا ، به عمل آورده است ، گه امیدواریم چاپ و نشر ان محققان ، دانشجویان و همچنین فرهنگستان زبان و ادب فارسی را مفید افتد .

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

برای دسترسی به این قسمت وارد سایت شوید یا اگر عضو نیسید از این قسمت عضو شوید Register

همچنین ببینید

دانلود کتاب نوای گفتاری در فارسی ـ دانلود کتاب نوای گفتاری در فارسی با لینک مستقیم

دهها سال است که زبان شناسان ، زبان های چون انگلیسی را از هر نظر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *