خانه / دسته‌بندی نشده / دانلود کتاب بحر طویل هد هد میرزا ـ دانلود کتاب بحر طویل هد هد میرزا با لینک مستقیم

دانلود کتاب بحر طویل هد هد میرزا ـ دانلود کتاب بحر طویل هد هد میرزا با لینک مستقیم

این کتاب حاوی قسمتی از بحر طویل هایی است که نگارنده در طی مدتی متجاوز از سی سال همکاری با هیئت تحریریه ی هفته نامه ی فکاهی توفیق سروده و در آن نامه به امضاء هد هد میرزا منتشر کرده است .

در تابستان سال 1317 شادروان حسین توفیق هفته نامه ی جدی و ادبی خود را تبدیل به یک هفته نامی فکاهی کرد .اما چون در اوائل امر تعداد فکاهی سرایائی که می شناخت و می توانست از همکاری ایشان برخوردار شود به اندازه ای نبودند که بتوانند یک هفته نامه ی هشت صفحه ای را پر کنند ، چاره را در این دید که خود ، هر هفته چند شعر بسازد و هر شعر را به امضاء مستعار منتشر کند . یکی از این امضاها هم « هد هد میرزا» بود که هر هفته بحر طویلی بدین امضاء منتشر می ساخت.

در پائیز سال 1318 حسین توفیق به نگاهی که ابدا مرتکب نشده بود ، از اطرف ادارۀ سیاسی شهر بانی وقت دستگیر شد و به زندان افتاد.اما خانواده ای او تصمیم گرفتند توقیف او را از نظر اداره ی راهنمای نامه نگاری و سایر مقامات پنهان نگاه دارند و انتشار روزنامه را کماکان ادامه دهند .

اجرای این تصمیم مخاطره آمیز به من محول شد که در آن هنگام اداره ی امور داخلی توفیق را عهده دار بودم و نا چار شدم علاوه بر اشعاری که هر هفته به امضاء خروس لاری منتشر می کردم ، اشعاری نیز با امضاهای مستعاری که توفیق داشت بسازم . اشاء و انتشار بحر طویل به امضاء هد هد میرزا هم که قبلا توفیق بود ، به گردن می افتاد.

حسین توفیق مبتلا به سینه درد و تنگ نفس و یک مامونیم اقامت در زندان نیز باعث تشدید بیماری او شد.

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

برای دسترسی به این قسمت وارد سایت شوید یا اگر عضو نیسید از این قسمت عضو شوید Register

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *