خانه / سرگرمی / سبک زندگی / مشکلات دوستی – تلاش برای مواجه نشدن با رفتارهای مخرب یک دوست خودخواه

مشکلات دوستی – تلاش برای مواجه نشدن با رفتارهای مخرب یک دوست خودخواه

در دوران دبیرستان من و دوستم تمام روز را به این ور و آن ور رفتن سپری می کردیم. ما در یک کلاس بودیم و علاقه های مشترک زیادی از جمله تنیس ، پیانو ، و کتابخوانی داشتیم و بسیار نزدیک بهم زندگی می کردیم. ساعت ها در مورد همه چیز با هم گپ می زدیم . دوست من باهوش و خوش برخورد بود اما مشکل اینجا بود که او فردی مغرور به نظر می رسید که فقط به خودش اهمیت می داد. بنابراین وقتی می خواستم مشکلات و موفقیت هایم را با او درمیان بگذارم او کاملا بی اهمیت بود . گشت و گذار با او فقط باعث می شد احساس غم و تنهایی بکنم .

تشخیص جنبه های مخرب هر رابطه ای شاید سخت به نظر برسد اما اغلب اوقات این که شما دوستانتان را در کنار خودتان می بینید به این معنی نیست که شما فردی تنها نیستید . رفتارهای سمی دوستانتان اعمال و قصد و نیت های خیرتان را به اعمالی بیهوده مبدل خواهد کرد . دوستان مغرور فقط بر نیازهایشان تمرکز دارند و نیازهای شما را نادیده می گیرند. شاید برای مدت کوتاهی وقت سپری کردن با این نوع دوستان مفرح باشد اما آنها به طور مداوم انرژی شما را تحلیل می برند و باعث می شوند که احساس تنهایی داشته باشید .

رفتار های نادرست برای برخورد با یک دوست خودخواه

تصور کنید دوستی همیشه استرس ها و مشکلات زندگی شما را کوچک می شمرد و به طور مداوم درباره ی مسائل و مشکلات زندگی دوست داشتنی اش حرف می زند .  وقتی شما را برای یک بعد از ظهر صدا می زند گویی عزراییل شما را دعوت کرده است . شما موقعیت را بررسی می کنید تا ببینید آیا می توانید زمانی دیگر با او حرف بزنید . با عصبانیت فریاد می زند و با شما اتمام حجت می کند چرا که او دوست ندارد ” نه ” را برای بار دیگر از شما بشنود .

شاید به طرق گوناگون به چنین افرادی پاسخ دهید. در زیر چندین شیوه معمول که مردم به طور عادی با چنین افرادی برخورد می کنند بازگو شده است .

1- در خود ریختن همه چیز

بسیاری از مردم به سادگی رفتار های نادرست را با سکوت اختیار کردن و حتی گاهی با فراهم کردن آنها می پذیرند .شما ممکن است گاهی هوای دوستتان را داشته باشید از او عذرخواهی کنید و با فرصت دادن به او زمان هایی را در اختیارش قرار دهید تا در مورد فجایع اخیرش با شما صحبت کنند .

این شیوه کمترین مقاومت را دارد پس به راحتی این نوع الگو پذیرفته می شود .

اما این راه حل واقعی نیست با پذیرش رفتارهای سمی دوست خود شما قبلا به خودتان صدمه زده اید . احساس ناراحتی و استرس بیشتری را در زندگی خود خواهید داشت و به طور کلی احساس می کنید دوستی شما به طرز وحشتناکی آشفتگی دارد . قربانی کردن نیاز های خودتان چیزی را حل نمی کند. به تدریج شروع به تلف کردن سلامت روحی شما می کند و باعث می شود احساس افسردگی بکنید .

2- بر دیگران سایه انداختن

یک روش دیگر تبدیل شدن به تیر حائل است : یعنی تقلید رفتار خودخواهانه دوستتان هنگام حشر و نشر داشتن با اوست . البته این نوع رفتار بهتر از رفتاری است که خودتان را قربانی کنید . اما با انجام دادن آن حتی به صورت ناخودآگاه شما خودتان نیز یک دوست خودخواه در رابطه با روابط بعدیتان خواهید بود . همانطور که برای دیگران مضر هستید به خودتان نیز آسیب می رسانید .

این را در پاسخ به رفتارهای خودخواهانه دوستتان تصور کنید . شما شروع به برخورد کردن به همین گونه با تمام کسانی که در زندگیتان حضور دارند، خواهید کرد . بجای اینکه زمانی را که دوستانتان نیاز دارند به آنها بدهید شروع به گرفتن تمام وقت آنها برای مسائل و مشکلات خودتان می کنید . احساس می کنید که باید رفتار های بد دوستتان را به کار گیرید پس این رفتارها را بر روی دوستان ، آشنایان و بطرز چشمگیری دیگران اعمال خواهید کرد . این رفتار ناشایست به صورت سیکل وار تمام کسانی که در زندگیتان حضور دارند را در بر می گیرد و تنها خودخواهی را به صورت ویروس ارتباطی منتشر می کند.

3- گره ها را بریدن

بلاخره برخی مردم به صورت مستقیم گره ها را با دوستان مغرورشان می بُرند . با اینکه این شیوه شما را از مشکلاتتان راحت می کند اما در واقع آنها را حل نمی کند. خب دیگر چه ؟ ممکن است دوست مغرور قبلیتان این رفتار انگیزشی تان را درک نکند و با رفتار های پرخاشگرانه پاسخ شما را بدهد .

اگر شما رفیقی خودخواه هستید به صورت هفته به هفته نمی توان با شما در تماس بود . دوستانتان کاملا احساس گیجی و تنهایی خواهند کرد . به این فکر کنید که انها چگونه ممکن است با شما برخورد کنند ؟ نه تنها با گیجی بلکه با عصبانیت . آنها ممکن است به طرق دیگری با شما برخورد کنند، شاید با صحبت کردن با دوستان مشترکتان در مورد این که شما چه فرد مغروری هستید و یا حتی سعی کنند با شما پرخاشگرانانه تر در تماس باشند. البته این نوع رفتار می تواند از لحاظ روحی و فکر و عاطفی شما را اتلاف دهد . اجتناب راه حل نیست .

راه حل های واقعی برای حفظ یک دوستی

بسیاری از مردم تمایل دارند که روابط دوستانه اشان را با یک چسب زخم حل کنند اما این چسب زخم ها کار ساز نیست . برخورد با احساسات و روابط ، نیازمند زمان و تلاش است . در زیر چند نکته برای برخورد با دوستان خود خواه مطرح شده است و اینکه چگونه می توان به طور هوشمندانه ای مسائل و مشکلات دوستی را حل کرد ؟ در زیر راه حل های واقعی برای حفظ یک دوستی را خواهید دید .

به صورت واضح و آشکار با دوستتان در مورد احساساتتان صحبت کنید 

به آنها نشان دهید که چگونه اعمالشان به شخصیت شما ضرر رسانده است . در اینجــا قاطع اما مهربان باشید . مهم است که ابراز کنید که خواستار صداقت هستید و اینکه شما برای حفظ و تقویت رابطه ی دوستی تلاش کرده اید .

مشکلات دوستی

حد و مرزهای شخصیتان را نمایان کنید

همواره حد و مرزهای شخصیتان را نمایان کنید، توضیح دهید که برای مساوی و عادلانه نگه داشتن یک رابطه از یک دوست دقیقا چه چیزی را انتظار دارید . برای مثال توضیح دهید که شما همیشه نمی توانید با تلفن تا دیر وقت صحبت کنید بخصوص زمانی که برای شما محدویتی باشد . به آنها نگوئید که هیچ وقت نمی توانید تا دیر وقت صحبت کنید بلکه توضیح دهید که وقتی مضطرب و یا گرفتار هستید به زمان بیشتری احتیاج دارید .

توجه : این مقاله توسط وبسایت پرسپت تهیه و ترجمه شده است . هر گونه کپی برداری تنها با لینک فعال به سایت مجاز است .

دیگر مقالات سایت.

راز هایی برای میلیونر شدن -کاری را انجام دهید که دوست دارید و ببینید چگونه می توانید یک میلیونر موفق باشید

کنترل عصبانیت – بهترین راه واکنش به کسی که با عصبانیت سر شما داد می زند

همچنین ببینید

رئیس خودتان باشید – خودتان را خویش فرمای خود در نظر بگیرید و به خودتان احترام بگذارید

رئیس خودتان باشید از همین حالا ، 100 درصد مسئولیت هرچه که هستید و حتی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *