خانه / سرگرمی / سبک زندگی / کنترل عصبانیت – بهترین راه واکنش به کسی که با عصبانیت سر شما داد می زند

کنترل عصبانیت – بهترین راه واکنش به کسی که با عصبانیت سر شما داد می زند

داد زدن مربوط به هر شخصی می شود که روی این سیاره خاکی زندگی می کند زیرا که هر شخص در طول زندگی صدای خود را بلند می کند . برخی مردم به صورت منظم داد و بیداد می کنند . اما همه ما به نحوی هنگام فریاد کشیدن در بعضی وهله های زندگی مقصر هستیم . در اینجا چند راهکار و شیوه وجود دارد که کمک می کنند به کسی که داد و فریاد می زند چگونه واکنش نشان دهیم و بجای اینکه به طور مداوم موقعیت را بدتر کنیم آن اشخاص را آرامتر کنیم .

مطمئنا داد و فریاد برای یک رابطه مفید نیست و در دراز مدت نیز سودی عاید نمی کند .  یک فرد ممکن است هنگام داد و فریاد شخص دیگر، با او موافقت کند اما وقتی همه چیز به روال عادی برگشت ، آنها نیز به صورت معمول رفتار خواهند کرد زیرا که داد و بیداد ذهنیت آنها را در دراز مدت تغییر نمی دهد . برای مثال وقتی مادری بر سر فرزندان خود داد می زند تا اسباب بازی های خود را از روی کف زمین جمع کنند ، ممکن است برای مدت کوتاه نتیجه دلخواه را بگیرد و بچه هایش نیز اسباب بازی هایشان را از کف زمین جمع کنند اما ذهنیت آنها را نسبت به جمع کردن وسایلشان به طور مداوم بعد از بازی ، تغییر نمی دهد . بچه ها تنها زمانی یاد می گیرند که مشروط به یک جایزه و یا یک تنبیه باشند که البته در این صورت اهمیت و ارزش جمع کردن وسایل را تشخیص خواهند داد . داد و فریاد برای یک رابطه مخرب خواهد بود و همانطور که پیش تر گفته شد یک راه حل سازنده برای مقابله با مشکلات و سختی ها نیست . با این حال همیشه برخی از مردم وارد این موضوع می شوند برخی بیشتر از دیگران . شما باید از داد و فریاد هایتان آگاه باشید و بفهمید چرا برخی از مردم دائما در حال داد و فریاد هستند و راه درست برخورد با ان ها را بدانید .

وقتی کسی بر سر شما فریاد می زند او در حال استبداد علیه شماست و هدف آنها دست برتر داشتن در موقعیت هاست و داد فریادهای آنها وسیله ایست برای دستیابی به کنترل شماست . این نوعی ارعاب است . با این حال داد و فریاد های ان ها ممکن است برای مدت کوتاهی کارا باشد اما در دراز مدت نتیجه ی داد و فریاد اصلا خوب نیست زیرا این نوعی قلدری به کسی است که شخص فریاد زننده دوست دارد فرد دیگر خواسته هایش را انجام دهد . همانطور که قبلا هم گفتیم فریاد زدن برای یک رابطه خوب نیست و در واقع  ارتباطات و نزدیکی رابطه ها را خراب می کند .

چرا مردم فریاد می زنند ؟

“خشم اسیدی است که به ظرفی که در آن است بیشتر از چیزی که به آن پاشیده می شود آسیب وارد می کند. “ «مارک تواین»

وقتی کسی با غضب بر سر کسی داد می زند دلایل متعددی وجود دارد اما بسیاری از این دلایل برای داد زدن خوب نیستند بنابراین بسیار مهم است که شخص مورد غضب به درستی و به شیوه ای صحیح رفتار کند که البته بیشتر در این مورد است که بیش از حد واکنشگر نباشد. مهم است که بدانیم چرا شخصی داد می زند چرا که اغلب اوقات داد و فریاد نشان از خلاء روانی شخص فریاد زننده است که نمی داند با شخص مغضوب چگونه رفتار کند . خشم آنها انعکاس بی ثباتی عاطفی است اگرچه داد و فریادهایشان صرفا جهت نشان دادن قدرت در موقعیت هاست. در زیر چند دلیل وجود دارد که نشان می دهد چرا فرد هنگامی که خشمگین است ، داد و فریاد می زند .

مهارت های ضعیف تقلیدی

بسیاری از مردم فقط به این خاطر داد و فریاد می زنند که یک مکانیسم کپی در موقعیت های دشوار دارند اما این در دراز مدت نتیجه ی مطلوبی نخواهد داشت و اگر فردی فقط به این دلیل که یاد گرفته است در زندگی تقلید کند داد و فریاد می زند نیاز دارد تا مورد کمک قرار گیرد تا بتواند بهتر عواطف خود را تنظیم و کنترل کند . ممکن است انها از خروج عواطف در نتیجه تقلید در زندگیشان استفاده کنند و این نه برای خود آن ها و نه شخصی که مورد غضب آن ها قرار گرفته است ، سالم نیست .

کنترل خود را از دست دادن

یک شخص ممکن است یک فریاد زننده باشد چون احساس می کند در یک موقعیت بر کنترل خود مسلط نیست . آن ها ممکن است غرق و شیفته ی احساسات و اندیشه ها و عواطف باشند و در بازه ی زمانی یکسان احساس عدم تسلط بر تمام این چیزها بکنند . برای آن ها گیجی خجالت بزرگی است پس داد می زنند تا سعی کنند بر انچه که تجربه می کنند فائق آیند. آن ها فاقد مهارت های خوب کپی هستند پس به ناچار داد می زنند تا نسبت به آنچه تجربه می کنند و همچنین محیط های اطرافشان کنترل بدست آورند. البته ممکن است ان احساس عدم کنترل را به طور موقتی جبران کنند اما دائمی نیست چرا که اکثر مشکلات با داد زدن حل نمی شوند . یک شخص ممکن است به سادگی از دست کسی که داد می زند راضی باشد تا او را ارام کند اما در واقع هیچ چیزی در دارز مدت حل نمی شود .

احساس کردن تهدید

قلدر ها مردمی هستند که خلاء عاطفی بسیار قوی ای دارند پس آن ها سعی می کنند از این خلاء محافظت کنند و هرگاه که حس کنند این خلاء مورد تهدید است واکنش نشان می دهند که البته داد و فریاد یکی از این ابزارهاست که هر وقت حس کنند مورد تهدید واقع شده اند به صورت فعالانه از ان استفاده می کنند .

 

تمایلات پرخاشگرانه

برخی مردم به سادگی اشخاص پرخاشگری هستند . انها داد می زنند و پرخاشگری آنها ممکن است از لحاظ فیزیکی نیز جهش کند شما به ندرت دعواهای فیزیکی را مشاهده می کنید که با داد و فریاد شروع نشوند . بسیار خب ! اگر شخصی سر شما داد و فریاد زد و شما آن شخص را نمی شناختید باید مراقب باشید زیرا این داد و فریاد ها می تواند منجر به دعواهای فیزیکی شود .

رفتار آموخته شده

برخی مردم داد می زنند چرا که آن ها در خانواده ای بزرگ شده اند که در آن والدین به طور مرتب باهم مشاجره می کنند و سر هم داد و فریاد می کشند . آن ها آموخته اند که نزاع در خانواده یعنی داد و فریاد. آن ها رفتار های صحیحی را هنگام مشکلات و سختی ها یاد نگرفته اند تا تقلید کنند. آن ها تنها داد و فریاد را راه چاره هنگام مواجه با موقعیت های دشوار می دانند .

کنترل عصبانیت

احساس نادیده شدن

برخی مردم فقط به این جهت که فکر می کنند دیگران به ان ها توجه نمی کنند با خشم و غضب داد و فریاد می کشند. برخی نیز حتی ممکن است چندین بار این عمل را تکرار کنند تا پیغامشان را به دیگران که به لحن صدایشان پاسخ نمی دهند ، برسانند. این اغلب نمونه ای از داد و فریاد هنگام والد بودن است. این گاه احساس پدر و مادری است که بچه هایشان به آن ها گوش نمی دهند پس بجای اینکه دائم حرف هایشان را تکرار کنند بر سر بچه ها داد و فریاد می کشند. مشکل اینجاست که این رفتار اغلب بچه ها را می ترساند . داد و فریاد همراه با عصبانیت بسیار برای بچه ها مخرب خواهد بود و مطالعات نشان داده است به اندازه ی سوءاستفاده جنسی از کودکان می تواند برای آن ها ویران کننده باشد .

واکنشهایی برای برخورد با افرادی که داد و هوار می کشند

بدترین نوع رفتار با شخصی که داد و فریاد می کشد تکرار رفتار اوست . وقتی هر دو شخص در مشاجره شرکت می کند و هر دوی آن ها بر سر یکدیگر فریاد می کشند موقعیت تشدید می شود همچنین چند نوع رفتار دیگر وجود دارد که هنگام نزاع باید از آن ها اجتناب کرد از جمله : به چالش کشیدن گفته ها ، حالت تدافعی رفتار کردن ، حالت انتقادی رفتار کردن و در آخر زخم زبان زدن به طرف مقابل.

در زیر راه های بهتری برای برخورد با این افراد ارائه شده است که بهتر است در موقعیت های مشابه به کار گرفته شوند .

1- آرام باشید و بر شعله های آتش نفت نپاشید

 به یاد داشته باشید وقتی شخصی از کوره در می رود و داد و فریاد می کشد مشکل شما نیستید بلکه مشکل اصلی خود اوست افرادی که داد و فریاد می زنند اغلب به دلیل مهارت های تقلیدی ضعیف آن هاست که نمی دانند چگونه با شخصیت شما رفتار کنند . وقتی شما واکنش نشان دهید آن ها به واکنش شما واکنش نشان می دهند و این ممکن است که شرایط را تشدید کند . مطمئنا هیچ ارزش ندارد که بر زخم های آن ها نمک بپاشید و شرایط را بدتر از اینکه هست بکنید چرا که وقتی دو نفر در حال مشاجره با صدای بلند هستند مشکلات کمتر حل می شوند و اکثر آن ها فقط هنگامی به نتیجه می رسند که با لحنی آرام مورد حل و فصل قرار گیرند . با آرام بودن و لحنی آرام داشتن قسمتی از راه حل خواهید بود تا مشکل .

2- افکار خود را کنار بگذارید تا موقعیت را بهبود بخشید

 قبل از هر اقدامی افکار خود را متوقف کنید تا موقعیت را بهبود بخشید . این امر به شما کمک می کند  تا بفهمید که آیا اصلا هیچ ارزش دارد که منتظر نزاع و داد و فریاد باشید و یا ترک موقعیت بهتر است ؟ اگر به طور اتفاقی یکی از دوستانتان سر شما داد زد و شما فهمیدید که با رفتنتان او ناراحت می شود و شما به این موضوع اهمیت نمی دهید پس بدون هیچ شک و تردیدی راه خود را کج کنید و بدون حتی یک کلمه از او دور شوید . شما اصلا مجبور نیستید تا داد و فریاد های شخصی را تحمل کنید که کوچکترین اهمیتی در زندگی شما ندارد . اگر ریس شما سر شما داد زد و شما فهمیدید که گذاشتن و رفتنتان به قیمت از دست دادن شغلتان است شاید بهتر باشد کمی بیشتر فکر کنید و اندکی صبر کنید و به ریستان بگویید تا این مشاجره را به زمانی دیگر موکول کند چرا که اکنون بر نحوه کارتان تاثیر منفی خواهد داشت و همچنین برای این رخداد راه حل لحظه ای خواهید یافت .

3- با اشخاص مورد بحث به منظور ارام کردنشان موافقت نکنید چرا که احتمال مشاجره در اینده را افزایش می دهد

 اگر فقط به منظور ارام کردن این اشخاص به خواسته ی ان ها تن دهید و یا چیزی را بر زبان اورید که آن ها می خواهند بشنوند فقط آن ها را تشویق کرده اید تا در اینده نیز این عمل را تکرار کنند. عمل ذکر شده را رها کنید چرا که روش سکوت در برابر شخص خشمگین به منظور آرام کردن ان در اینده نیش زنان به سراغتان خواهد آمد و شما صرفا خود را در معرض داد و فریادهایشان در آینده قرار خواهید داد .

4- به ارامی مشکلتان را بگویید

 در بسیاری مواقع وقتی کس سر شما داد و فریاد می کشد شما دوست دارید تا واکنش نشان دهید .واکنش با داد و فریاد ، انتقاد و یا سایر پاسخ های منفی دیگر موقعیت را تشدید می کند. شما باید هرچه در توان دارید به کار گیرید تا افکار و احساستان را کنترل کنید تا بتوانید به آرامی مشکلتان را بازگو کنید . به شخص بفهمانید که شما دوست ندارید که مورد دارد و فریاد قرار گیرید. این را مودبانه و به ارامی بگویید و احتمالا خواهید دید که واکنشی مثبت خواهید داشت مثل : معذرت خواهی (از طرف مقابل) و یا حداقل آن ها را آگاه می کنید که آن ها در واقع داشتند سر شما داد می زدند. برخی مردم واقعا حتی متوجه نمی شوند که آن ها در حال داد و بیداد کردن هستند پس قدم بعدی شما باید فاصله گرفتن برای مدت محدودی از این اشخاص باشد .

5- فاصله گرفتن برای مدت محدودی از این اشخاص

 وقتی به آرامی مشکلتان را گفتید قدم بعدی باید این باشد که مدت محدودی از این اشخاص را به منظور فکر کردن و تصمیم گرفتن فاصله بگیرید هر چه باشد او سر شما داد زده است و میزان ادرنالین شما از حرف های  ناراحت کننده او افزایش یافته است و شما نمی دانید تا چه اندازه می توانید خود را این گونه و در این حالت نگه دارید پس بهتر است کمی فرصت فکر کردن داشته باشید. البته این فرصت باید حالت دستور داشته باشد و نه تقاضا بخصوص اگر طرف مقابل ریس شما نباشد . این فرصت می تواند تا چند ساعت چند روز یا هفته ادامه داشته باشد ( بسته به زمانی که شما لازم دارید تا فکر کنید) تا عواطف شما فروکش کنند و بتوانید به آرامی و البته شایسته پاسخ دهید .

6- وقتی احساسات و عواطف شما فروکش کرد اکنون می دانید که چگونه باید برخورد کنید هرچه باشد او سر شما داد زده است ، اکنون می توانید نزد آن شخص بازگردید تا با او صحبت کنید

 به خودتان رمان بدهید تا این مشکل را پردازش کنید ، چه گفته شد و اکنون شما چگونه می خواهید به این موقعیت پاسخ دهید . برای برخی موقعیت ها بخصوص روابط قانونی این می تواند تا چند روز طول بکشد تا احساسات شما فروکش نماید اما اگر شخص مذکور ریس شما و یا یک بالا دست بود و شما از این موضوع آگاهی داشتید که این فرصت چند روزه برای کار و شغل شما خطر محسوب می شود پس می توانید از چند تکنیک آرام شدن استفاده کنید مثل : نفس عمیق کشیدن و یا روش آرامش بصری . این روش ها به شما کمک می کند تا هرچه سریع تر این موقعیت را پردازش کنید . پس شما می توانید بسیار سریعتر نزد او باز گردید و مشکلتان را حل کنید .

با عبارات و اصطلاحات بهتری جلو بروید

چون شما زمانی را از این شخص فاصله گرفتید تا به او بفهمانید رفتار او با شما قابل قبول نیست و شما شخصی نیستید که بتوان از احساسات او سوء استفاده کرد، احتمالا در برخورد او آرامش بیشتری خواهید یافت و مشاهده خواهید کرد که در هنگام بحث با شما شخص ، آرامش بیشتری خواهد داشت . به این ترتیب نه تنها به خودتان لطف کرده اید و شان و منزلت خود را حفظ کردید بلکه به او نیز کمک کرده اید تا بفهمد رفتارش پذیرفتنی نیست . اگر بیشتر مردم این رفتار را به کار گیرند ما در برخورد با انها بیشتر محتاط خواهیم بود و هیچگاه در اولین مکان سر آن ها داد نخواهیم کشید . برخی مردم نمی دانند که چگونه رفتار خود را تغییر دهند . متخصصان با کلاس های درمان و مشاوره و مدیریت خشم به کسانی که این معضلات را دارند کمک می کنند . آن ها نیاز دارند که بدانند این مشکل بر روابطشان تاثییر می گذاردو درمان این معظلات روابط آن ها را التیام می بخشد .

داد و فریاد مخرب است . پس اجازه ندهید به طور مداوم بر سر شما داد بزنند و روابط شما را تخریب کنند . این عمل با تحمل نکردن داد و فریادهای آن ها قابل پیش گیری است .

توجه : این مقاله توسط وبسایت پرسپت تهیه و ترجمه شده است . هر گونه کپی برداری تنها با لینک فعال به سایت مجاز است .

مقالات پیشنهادی !

مشکلات دوستی – تلاش برای مواجه نشدن با رفتارهای مخرب یک دوست خودخواه

راز هایی برای میلیونر شدن -کاری را انجام دهید که دوست دارید و ببینید چگونه می توانید یک میلیونر موفق باشید

همچنین ببینید

رئیس خودتان باشید – خودتان را خویش فرمای خود در نظر بگیرید و به خودتان احترام بگذارید

رئیس خودتان باشید از همین حالا ، 100 درصد مسئولیت هرچه که هستید و حتی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *